Afrika’nın gizemli ülkesi Fas’ı yakından tanımaya ne dersiniz?

Afrika’nın gizemli ülkesi Fas’ı yakından tanımaya ne dersiniz?

Röportaj / Mehmet Akçay

Afrika ülkesi olan Fas, son yıllarda gezginlerin listesinde üst sıralarda yer alıyor. Özellikle vizesiz seyahat edilebilmesi Fas’ı daha da bir cazip kılıyor. Prontotour Rehberi Eyüp Rüstem Yılmaz, medinaları, farklı kültürü, renkli şehirleri ve lezzetli yemekleriyle Fas hakkında her şeyi Yoldasın için anlattı. Kızıl şehir Marakeş’ten, hippilerin yaşadığı yer Essaouira’ya, yeme içme özelliklerinden gece hayatına kadar birçok şeyi bu röportajda bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Fas hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Fas, Afrika’nın kuzeyinde yer alıyor. Ülkenin nüfusu 32 milyon civarında. Özellikle son yıllarda seyahatseverlerin çok tercih ettiği bir yer. Yılda 10 milyondan fazla turist geliyor. Vizesiz ziyaret edilmesi açısından da Türk gezginlerini çekiyor. Çok cazip şehirleri bulunuyor. Marakeş, Kazablanka, Fez, Rabat, Essaouira ve Chefchaouen ülkenin en turistik şehirleri. Fas’ta her şehrin ayrı bir rengi vardır. Sahil şehirleri genellikle beyaz, Marakeş kırmızı, Chefchaouen ise mavidir. Ülkenin kültürü de çok çeşitlidir. Her ne kadar Arap kültürü baskın olsa da burada Berberi kültürü görülmektedir. Fas’ı her ziyaret ettiğinizde farklı bir şeyler bulabilirsiniz. Keşfedilecek çok ürünü vardır. Medinaları, olağanüstü yemekleri, otantik mekanları ve tabii ki renkli bir gece hayatı…

Fas’ta gezmek için listemize hangi şehirleri almalıyız?

Fas, Afrika coğrafyasında büyük bir ülke aslında. Ülkenin kuzeyinde yeşilliği, güney tarafında ise çöl kısmını bulabilirsiniz. Tabii ki Fas’ın en dikkat çeken şehri Marakeş. Fas denildiğinde Marakeş olmadan olmaz. Ülkenin ismi Morocco, Marakeş’ten geliyor. Burası her yönüyle bir Orta Çağ şehri. Günümüzde de Orta Çağ ambiyansı aynen devam ediyor. Özellikle Jemaa el-Fnaa Meydanı bu havayı çok iyi yansıtıyor. Bu meydan bin yıl  önce nasılsa şimdi de aynı durumda. O dönemde de yılan ve maymunlarla gösteri yapılıyordu. Hikaye anlatıcıların etkinliklerini görebiliyorsunuz. Marakeş’in yanı sıra Rabat, Kazablanka, Fez, Essaouira ve Chefchaouen görülmesi gereken şehirler…

Marakeş’in gezilecek yerleri neler?

Marakeş’in en dikkat çeken yeri şüphesiz Jemaa el-Fnaa Meydanı. Ancak şehrin içinde çok güzel yerler bulunuyor. Fas kültürünü ve iç mimari sanatını görebilecekleri Başbakanlık Sarayı olan Bahia’yı görmelerini tavsiye ederim. Bunun yanı sıra Majorelle Bahçesi’ni görmelerini kesinlikle tavsiye ederim. Burası, Yves Saint Laurent ve Pierre Berge’nin gizli bahçesi olarak biliniyor. Böylesine ünlü bir modacının evini Marakeş’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Marakeş’te Jemaa el-Fnaa Meydanı çevresinde kalan medinaları gezebilirsiniz. Şehrin mistik havasıyla burada karşılaşmak mümkün. Bunun haricinde gece yapılan şovlarda Fas’ın geleneksel, etnik ve folklorik müzik kültürünü görebilmek için Chez Ali’ye gitmelerini öneririm. Burası da çok özel bir yer.

Gezginlere Marakeş çevresinde hangi yerleri önerirsiniz?

Marakeş çevresinde de gezilecek çok yer bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Essaouira kenti. Marakeş’e yakınlığı açısından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Günümüzde hippilerin yaşadığı yer olarak da biliniyor. Sokakları adeta tarih kokuyor. Ayrıca Atlas Dağları’nda Berberi Köyleri’ne olan turu da çok tavsiye ediyorum. Berberi kültürü bu ülkenin esas kültürü. Çünkü yerel insanlar Berberi… Fenikeliler’den beri burada yaşıyorlar. Gezginler bunları da listelerinde bulundurabilir.

 Fas yemekleri Türk gezginlerin damak tadına uygun mu?

Fas mutfağı dünyanın en güzel lezzetleri arasında yer alıyor diyebilirim. Fas’ta en bilinen yemek tajin. tavuklu, etli, kavunlu, erikli tajin yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Güveç şeklinde fırında pişiriliyor. Biraz baharatlı yemeklerle karşılaşabilirler ancak öyle çok ağır değil. Tajin’in yanı sıra bizim bildiğimiz kuskus da var. O da burada çok tüketiliyor. Fas’ı ziyaret eden Türk misafirleri genellikle yemeklerden memnun kalıyor. Bizim mutfağımızdan çok uzak değil. Sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Marakeş’e gelen aç kalmaz.

Fas’ta çöl turu yapabilmek mümkün mü?

Fas çok geniş bir coğrafya. Ülkenin kuzeyinde yemyeşil bahçeler bulunurken, güney kısmında çöller bulunuyor. Sahra Çölü’nün Kapısı adıyla bilinen Erfoud’da 4×4 araçlar ile yapılan Sahra Kum tepeleri turuna katılabilirsiniz. Prince of Persia ve Mumya gibi gişe rekortmeni filmlerden tanıdığımız dünyanın en büyük çölünü keşfetme şansına sahipsiniz. Ayrıca gün batımı da burada çok etkileyici oluyor. Tabii buraya kadar gitmişken yüzyıllardır kervanları karşılayan kamp alanında develer ile bir gezi yapmanızı tavsiye ediyorum.

Fas’ın mavi şehri Chefchaouen neden bu kadar cazip?

Fas’ta her şehrin bir rengi vardır. Chefchaouen’ınki de mavidir. Sokakları çiçeklerle süslü evlerin çoğu mavi. Özellikle sokaklarda dolaşırken kendinizi büyülü bir havanın içinde hissedebilirsiniz. Son dönemlerde çok ünlü isimler buraya gelerek sosyal medyada paylaşım yaptılar. Fas da artık günümüzde turizm ülkesi olduğu için burayı daha fazla turizm ürünü olarak sundular. Dolayısıyla Fas’a gelenlerin görmek istediği bir yer haline geldi. Ancak konumu itibariyle Marakeş’e biraz uzak mesafede bulunuyor. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla gidebilirsiniz. Ancak bireysel gitmeniz çok zor. Bu nedenle tur şirketlerine katılmanızı tavsiye ederim.

Fas güvenli bir ülke mi?

Bu soruyu herkesin merak ettiği bir konu aslında. Bu soruya kesinlikle evet derim. Çünkü ülkenin en önemli turizm kenti olan Marakeş’te herhangi bir terör olayı yaşanmıyor. Şehirde farklı etnik yapılar bulunsa da uyumlu bir şekilde yaşıyorlar. Bunun tabii ki en önemli nedeni kral… Ancak Fas seyahati yapmayı düşünüyorsanız, bir tur şirketi ile gitmenizi öneririm.

Marakeş’te evler neden hep kırmızı?

Bunun bir zorunlu nedeni var. Farklı bir renkte bina yapamıyorsunuz. Şehrin toprağıyla aynı rengi taşıyor. Marakeş 1062 yılında kurulmuş. O dönemde de toprak kırmızı. Buna uygun olması için de  neredeyse her bina kırmızı rengi taşıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account