Afrika’nın el yapımı süs eşyalarıyla Cape Town’da rengarenk bir gün

Afrika’nın el yapımı süs eşyalarıyla Cape Town’da rengarenk bir gün

Cape Town’a yolunuz düşerse size önce Masa Dağı’na çıkmanızı önereceklerdir görmeniz için…

Ardından mutlaka görmeniz yerler arasına “Ümit Burnu” nu ekleyeceklerdir.

Acele etmeyin şehirden uzaklaşmaya, önce içini keşfetmeye çalışın bence.

Çünkü Cape Town’ın şehir içi de harika tanımanız için. Deniz kıyısında limanda Victoria & Alfred Waterfront
sizin bir iki gününüzü alabilecek kadar gözalıcı.

Afrika ritimleriyle, danslarıyla süslü sokak gösterilerin birbiri ardına tekrarlandığı Waterfront’ta sizi hemen içine çeken Water Shed binası çarpıcı. Afrika güzelliklerine sahip elişi reyonlarının sıralandığı harika bir bölüm.

Water Shed, benim CapeTown gezimin en keyifli duraklarından ilki ve en keyiflisi oldu.

Masa Dağı, Ümit Burnu gibi hedefleri bir kıyıya bırakıp tabiri caizse sürüden ayrılıp Water Shed’i keşfetmeyi yeğledim önce.

Water Shed’e girdiğinizde buradaki yenilikçi mimari yapısıyla uyumlu ve son derece estetik onlarca reyonda Afrikalı sanatçılar tarafından üretilmiş yöresel el işlerini, hediyelik eşyaları görünce “bu kadar mı güzel olur” demekten kendinizi alamıyorsunuz.
Reyonlar belli ki özenle tasarlanmış.

Herbir reyonun önünde özenle çalışılmış br tabelası, ürünleri yapan sanatçının ismi yazmakta.

Böylece ürünlerle sanatçı arasındaki ilişkiyi hemen kurabiliyorsunuz.

Gerçek bir renk cümbüşüyle karşı karşıyasınız burada. Örneğin otomobil yağı kutularından yapılmış gitarların güzelliği insanı çarpıyor.

Tasarımları yerel bir afrikalı sanatçıya ait zaten reyonunun içinde “bunları yapan benim” dercesine gururla yaptığı çalgılara bakıyor. “Fotoğraf Çekmeyin”

Öylesine güzel çalgılar ki bu geri dönüşüm gitarları alıp evinizin bir köşesine koyuvermek geliyor içinizden…

Eminim siz de dolaşırken zevklerinize uygun bir şeyler bulacaksınız burada.

 

Mesela Londra’ya gitseniz ya da Paris’e, buralara özgün hediyelik eşyalar bulmanız olası . Biraz dikkat ettiğinizde çok sevdiğiniz bir Eyfel Kulesi ya da Big Ben’in fabrikasyon olduğunu ve neredeyse tüm diğer hediyelik ürünlerin, eşyaların Çin’de yapıldığını farkedersiniz. Bu durum Cape Town’da tam tersine. Neredeyse gördüğünüz rengarenk objelerin tamamı el yapımı ve seçmekte zorlanıyorsunuz…

Dediğim gibi bunların en özgünleri Water Shed’de yer alıyor.

Ayrıntılarına bakarsanız fark edebileceğiniz titizlikte kotarılmış özgün objeler Water Shed’te biraz daha pahalı ama sanki burada gördüğümüz şeylerin daha alt kalitelilerini ve daha ucuz olanlarını Cape Town’ın her yerinde karşınıza çıkacak hediyelik eşya mağazalarında hatta ana yolların kıyılarına açılmış sokak sergilerinde, çeşitli pazar yerlerinde bulmak olası.

Afrikanın geleneksel süsleme materyali minik boncuklar… Rengarenk boncuklardan yapılmış kolyeler, bilezikler, duvar süsleri, Afrikaya özgü vahşi hayvan motifleri isteseniz de gözünüzü üzerlerinden alamadığınız hediyelik eşyaların baştacı… Belliki geçim sıkıntılarını gidermek için herkesin başvurduğu bir kazanç yolu bu boncuk işlemeleri… Hem kendileri kullanıyorlar
rengarenk giysileri üzerine biraz daha renk katarak taktıkları gibi , hem de satıp para kazanıyorlar.

İkinci geleneksel malzeme ise alüminyum baskılı içecek kutuları. Çeşit çeşit cola ve bira kutuları  ile yaratılan heykeller, süs eşyaları adeta bir tasarım harikası. Aslan büstleri, Zürafa heykelleri ve daha neler neler…

Hele bazıları gerçekten birer sanat eseri. Alıp getirmeyi ve duvarıma asmayı en çok istediğim şeylerden biriydi Cap Town’da ama “uçakla nakliye çok zor” fikri beni caydırdı satınalmaktan.

Yaratıcılığın geri dönüşüm malzemeleriyle zirve yaptığı bir sürekli sergi alanı sanki Cape Town.

Yöre halkı ve turistler için özellikle pazar günleri daha içerlerde ve bazı çiftliklerde açılan pazar yerleri vakit geçirmek ve
yöresel ürünlerle hediyelik eşyalarla tanışmanın bir başka yolu.Buralarda hem yemek yiyebiliyorsunuz, hem güzel vakit geçiriyorsunuz. Hele çocuğunuz varsa “harika bir gün geçirmek” garanti.

Chilled Market at the Range – Tokai Cuma ve Pazar günleri, Hout Bay Craft Market Pazar günleri açılan, Üniversite beldesi StellenBosch ta Cumartesi Pazar günleri kurulan root44 Market gibi  Cape Town’ın pek çok yerinde kurulan ve adeta bir şölen yerine dönüşen marketlerde de yerel sanatçıların açtığı sergilerde el sanatlarının her türünü bulmanız ve kendinize uygun olanlarını seçmeniz mümkün.

Cape Town’da gözardı edemeyeceğimiz bir başka malzeme ağaç.

Ağaç işçiliği tıpkı geri dönüşüm malzemeleri gibi hediyelik eşya yapımında en güzel kaynak. Ağaçlardan yontularak, oyularak yapılmış heykeller pek revaçta. Duvarlara asılmak üzere masklar turistlerin en çok ilgisini çeken şeylerden…

Boy boy istediğiniz büyüklükte neredeyse kendi boyunuzda totemimsi çalışmalar diğerleri gibi her yerde karşınıza çıkıyor.

Masanızın üzerine koyacağınız küçüklükte parçalar hatta minyatür boyda satın alınacak şeyler bulmanız mümkün.

El dokuması kumaşlar, tellerden yapılmış objeler seçim için sık sık karşılaşacağınız tezgahlarda sizi bekliyor.

Arabanızla Cape Town’da koydan koya gezerken yollarda buranın simgesel babunları size eşlik edecektir zaman zaman.

Yollarda sağa sola dikkat edin çeşitli hediyelik eşya tezgahlarına rastlayacaksınız… Buralarda örneğin bir şeyin fiyatına 50 Dolar derlerse siz 30 deyin. Genelde sonuç alıyorsunuz.

Ayni şeylerin benzerlerini şehirde mağazalarda 100 Amerikan dolarına zar zor satınalabilirsiniz.

Satınalmadan önce bence etrafı bir kolaçan edip fiyatları öğrenmeniz iyi olur. Sokakta satılan hediyelik eşyalar hem daha ucuz hem pazarlık şansınız bulunuyor. Böylece yöre halkına da özellile Afrika kökenlililere yardım elini de uzatmış olursunuz.

Yazımın başında söylediğim gibi Cape Town’da görülecek çok güzel yerler var. Masa Dağı turu, Market Turları tatilinize renk katacaktır mutlaka denemeden olmaz.

Ancak Ümit Burnunu keşfetmeden olmaz. Dünyanın bir başka ucu, iki okyanusu aynı anda görüyorsunuz burada…

Bir başka yazımda size masa Dağı ve Ümit Burnu’ndan söz edeceğim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account