Tunus dinarı
Tunus'a yıl boyunca seyahat edilebilir. Kavurucu yaz ve çöl sıcaklarına maruz kalmamak için Temmuz ve Ağustos ayları tercih edilmemelidir.
Tunus'ta Akdeniz ve çöl iklimi görülür. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 22 ile 32 derece arasındadır. Kış ayları ise 5-12 derece arasındadır. Tunus'un kuzeyinde denizin de etkisi ile iklim daha ılımandır. Sahra çölünün olduğu güney ise tamamen çöl iklimine sahiptir gece çöl soğukları ve kum fırtınaları ile sert hava koşulları vardır.
Arapça

Tunus Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan bir Arap ülkesidir. Batısında Cezayir, doğusunda Libya ve Akdeniz, Kuzeyinde de Akdeniz yer alır. Ülkenin güney kısmını Büyük Sahra Çölü kaplar.

Kuzey Afrika’da bulunan Tunus, Mağrip Bölgesi’nin en küçük ülkesidir. Sicilya Boğazı ile Avrupa kıtasından ayrılan Tunus, Avrupa’ya 140 km uzaklıktadır. Topraklarının tamamı Sahra Çölü’nde bulunan ülkede, yazları sıcak, kışları ılıman bir iklim görülmektedir. Kar don olaylarının görülmediği ülkede, savanlar önemli yer tutmaktadır. Dağlar kıyıya paralel uzanmaktadır. Ülkenin güneyinde birçok mevsimsel sığ gölü ve büyük tuz gölleri vardır. Tunus’un Cezayir ile 965 km, Libya ile 495 km sınırı bulunur.

Kartaca Uygarlığı

Tunus, Fenike kökenli Kartaca Uygarlığıyla anılır. Kartacalılar, Sicilya ve İspanya’ya kadar koloniler kurmuşlardır. Yeni kurulmakta olan Roma İmparatorluğu için ilk gerçek tehdit olmuşlardır. Ama Pön Savaşları sonucu yenilip Tunus’tan sürülmüşlerdir. Tunus Roma egemenliğinde Afrika Eyaleti olarak yönetilmiştir.

Başkent Tunus 1574 yılına kadar tekrar Hafsi Hanedanlığının elinde kaldı. Bu arada Barbaros Hayreddin Paşa ve Turgut Reis 1556’da Gafsa’yı, 1558’de Kayrevan’ı ele geçirdiler. Tunus’un doğu ve güney sahilleri Türklerin eline geçti. Cerbe Adası deniz üssü olarak kullanıldı. Barbaros Hayreddin Paşa, İspanya’daki Endülüslü Müslümanlardan 100.000 kadarını kurtararak Kuzey Arfika’ya getirdi. Nihayet 1574’te Uluç Ali Reis ile Sinan Paşa, Tunus şehrini (Halkul-Vad Kalesini), ele geçirmek suretiyle bütün Tunus, Osmanlı Devletinin bir eyaleti haline geldi.1881’de Fransa ile yapılan Bardo antlaşması Fransa’nın himayesine girmiştir. 1956’da Fransa’dan bağımsızlığını kazanmıştır.

Yasemin Devrimi

Tunus Arap dünyasının kaderini değiştiren Yasemin Devrimi’nin fitilinin ateşlendiği ülkedir. Tunus’ta halkın pahalılık isyanı sonucu 23 yıllık Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali Tunus’u terketti. Bazı akrabaları tutuklandı. Sonrasında gösteriler tüm Arap ülkelerine de sıçrayarak Arap Baharı olarak adlandırılan süreç başladı. Tunus, Arap Baharının ardından çok partili demokrasiye geçen ilk ülkedir.

Tunus genel olarak bir tarım ülkesidir. Ülke topraklarının %55’i tarıma elverişlidir. Ancak bu alanın % 35’i ekilebilir topraklardan oluşmaktadır. Tunus, zeytincilikte dünyadaki ilk 10 ülkeden biridir.

Tunus’ta sanayi çok gelişmemiştir. Ancak deri, kâğıt, gıda, elişi gibi hafif sanayi kollarının ülke ekonomisinde önemli yeri vardır. Bunun yanı sıra, petrol, selüloz, çelik, elektrikli ev aletleri üretimi de bulunmaktadır.

Tunus halkının %99’u Müslüman’dır ve Arapça konuşur. Ülkenin güneyinde Berberice konuşulur. Bu kesim müslüman nüfusun %1’i kadardır. Ülkedeki yabancılar genellikle Fransız veya İtalyan’dır.

Tunus mutfağı Arap, İtalyan ve Fransız mutfağının başarılı füzyonudur.

Ülkede son yıllarda gelişen turizm sektörü, bu alanda yatırımların artmasını sağlamıştır. Bu yüzden de, ülkeye gelen turist sayısında önemli artışlar yaşanmıştır.

Tunus küçüklüğü ile Mağrib coğrafyasını gezmek isteyenlere iyi bir başlangıç noktasıdır. Tunus farklı mimarisi, dünyaca ünlü Sahra Çölü ile serüven arayanlar için eşsiz bir destinasyondur. Plajları ile de deniz kum tatilini sevenler tarafından tercih edilir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account