Sharm El Sheikh

Yaz aylarında da rahatça seyahat edilebilecek bir destinasyondur. Eğer su sporları yapacaksanız, kış aylarında biraz üşüyebilirsiniz.
Sharm el Sheikh'de Kasım - Nisan ayları oldukça serin ve rüzgarlı geçer. Sıcaklık 15 - 35 derece arasındadır. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı 45 dereceye kadar çıkmakla beraber sürekli aldığı rüzgar nedeniyle bunaltıcı bir sıcaklık yaşanmaz.

Mısır’ın turizm şehri Sharm El Sheikh, Sina Yarımadası’nın güney ucunda, Kızıldeniz’ın kıyısında bulunmaktadır. Aynı zamanda Mısır’ın Güney Sina bölgesinin de idari merkezidir.

Küçük bir köyden turistik bir bölgeye

Mısır’ın; Orta Doğu’nun kesiştiği Akabe Körfezi’nde yer almasından dolayı İsrail–Mısır çekişmesi yaşanmıştır. 1967’de Altı Gün Savaşları sonrasında İsrail’in yönetimine geçmiş olması, Sharm El Sheikh’i küçük bir köy olmaktan çıkarıp, turistik bir bölge haline getirmiştir. İsrail, bölgeye ağaçlandırma, sulama gibi geleceğe dönük yatırımlar yapmıştır. Kent, 1979 yılında imzalanan Camp David Antlaşması ile Mısır’a iade edilmiştir.

“Şeyhin Koyu”-‘’Barış Şehri’’

Arapça ‘Şeyhin Koyu’’ anlamına gelen 35.000 nüfuslu şehir, birçok ulusal barış konferansına ev sahipliği yapması sebebiyle “City of Peace” yani ‘’Barış Şehri’’ olarak da bilinmektedir.

Sharm El Sheikh, dinler tarihi açısından da önemli bir konuma sahiptir. Sina Dağı, Musa Peygamber’in ilk vahiyleri aldığı, On Emir’in indiği yer olma özelliğini taşır.

Tüm bu jeopolitik konum ve dini önemin yanı sıra Sharm El Sheikh, Mısır’ın modern yüzüdür. Kızıldeniz’in en güzel sahiline sahip olmasıyla dalış yapanların vazgeçilmezi olan Sharm El Sheikh, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlamaktadır. Kızıldeniz’in mucizevi su altı dünyasını keşfetmek için profesyonel dalgıç olmanıza gerek yok. Basit bir deniz gözlüğü ve şnorkelle bile kendinizi Atlantis’ten gelen adam gibi hissetmeniz mümkün.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account