Kazablanka

Kazablanka bir yıl boyu destinasyonudur. En popüler ziyaret dönemleri, sıcak temmuz ve ağustos aylarıdır. Kışın yağışlı havadan dolayı en az tercih edilen dönemdir. İlkbaharda, yaz başlarında ve sonbaharda hoş bir havanın ve en az kalabalığın olduğu dönemlerdir.
Ilıman bir iklime sahiptir. Kışın çok soğuk olmamakla birlikte yağmurlu olabilir. Yazları sıcaktır ancak Atlas Okyanusu’ndan gelen soğuk rüzgarlar bu sıcağı daha dayanılır hale getirir. Kazablanka Atlas Okyanusu kıyısında yer alsa da yıl boyunca ılık bir havayla Akdeniz iklim özellikleri gösterir. Yazlar sıcak, ilkbahar ve sonbahar ılık, kışlar ise yağışlı geçer.

Kazablanka Fas’ın en büyük şehri ve ana limanıdır. Çevresini oldukça cesur ve endüstriyel görünümlü hale dönüştüren Kazablanka; gece kulüpleriyle, fast food zincirleriyle ve üst düzey butikleriyle Fas’ın en kozmopolit kentidir.

Transit merkezi

Atlas Okyanusu’nun kıyısında, Fas’ın batısında yer alan Kazablanka sıklıkla uzaklardan gelen uluslararası yolcuların ilk durağı olur ve kent temelde bir transit merkezi olarak kullanılır. Kazablanka’dan çıkıp Fes, Rabat ve Marakeş’e gitmeden önce bugüne kadar yapılmış en güzel binalardan biri olan Hassan II Camisi’ni mutlaka ziyaret edin.

Kazablanka tipik bir büyük Kuzey Afrika kenti ve ticari başkent olmanın avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. 3 milyondan fazla nüfusu olan kent, Kuzey Afrika’nın en büyük limanıdır. Burada bol para, para harcayacak birçok yer ve bir o kadar da yoksulluk bulunur. Şehirde üst sınıf butikler, yapımı bitmek üzere olan çağdaş sanat sahnesi, güzel restore edilmiş Fransız sömürge binaları, iyi pazarlar ve şehrin otantik eski bir parçası bulunur.

Marakeş’in kuzeybatısında yer alan Kazablanka veya yerel halkın dediği gibi ‘Casa’, Rabat gibi Atlantik kıyısına uzanır.

Kazablanka tarihi, ilk insan yerleşiminin gerçekleştiği M.Ö 10. yüzyılda Berberi balıkçılar tarafından kurulduğu döneme dayanır. Ardından M.Ö 1. yüzyılın sonlarında Kazablanka Romalılar tarafından stratejik bir liman olarak kullanıldı. Yine 7. yüzyılda Anfa Krallığı halkı Berberiler, Kazablanka’ya geldi. Bağımsız krallık, Murabıtlar’ın Anfa’yı fethettiği 1068’e kadar imparatorluğun etrafını saran müslümanları savuşturmayı başarmış, sonraki 400 yıl boyunca eski Anfa bölgesi, iktidardaki Merenid halkı tarafından önemli bir liman kenti olarak gelişmiştir. İhracatın önemli bir kısmı İtalya’ya gerçekleşti. 15. yüzyılda Merenidliler alandan çıkarıldı ve Anfa tekrar bağımsız bir krallık oldu.

Ne yazık ki Anfa Portekiz kasabalarına saldıran korsanlara sığınma hakkı verdi ve bu nedenle sonunda Portekiz Anfa’yı tahrip etti.

Casa Branca

16. yüzyılın başında Anfa’nın kontrolünü ele geçiren Portekiz, yıktıklarını tekrar inşa edip buraya Casa Branca adını verdi. 1755 yılında meydana gelen bir depremin kenti yıkmasının ardından Fas Sultanı kenti yeniden inşa etti ve şehrin kontrolünü eline aldı.

İspanyol ve Fransız işgalinden yıllar sonra Fas 1956’da bağımsızlığını kazandı ve Kazablanka’nın kontrolünü tekrar kazandı.

Fas’ın beyaz kenti

Marakeş Fas’ın kızıl kentiyken, Kazablanka da beyaz kenti olarak adlandırılır. Ülkenin en büyük kenti olmakla birlikte ekonomik merkezi ve lideridir. Başlıca endüstri kolları; dokuma, cam, çimento, tütün, tuğla-kiremit ve besin sanayisidir. 21. yüzyılda Fas’ının kalbi ve ruhu olan kent, ülkenin biraz daha Batılılığını temsil etmektedir.

Birçok ziyaretçi Kazablanka’da ancak uçak değiştirecek veya trene binecek kadar kalıyor. Ancak bu büyüyen metropol daha fazlasını hak ediyor. Diğer Fas şehirleri kadar egzotik olmasa da ülkenin ekonomik ve kültürel başkentidir. Eski korsan sığınağı, şimdilerde zenginlik ve başarıyla dolu bir geleceğe bakıyor.

Kazablanka çelişkilerle doludur. Kent; geniş bulvarların, bakımlı kamu parklarının, çeşmelerin ve çarpıcı sömürge mimarisinin yanı sıra bunaltıcı trafik sıkışıklığına, kaynayan toplumsal sorunlara ve büyük gecekondu kasabalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account