Fas dirhemi
Fas'a tüm yıl boyunca gidilebilir ancak yazın kavurucu sıcaklarına maruz kalmamak için Temmuz ve ağustos ayları tercih edilmemelidir. En ideal seyahat zamanı ilkbahar ve sonbahardır.
Ülkede genel olarak üç farklı iklim tipi görülür. Akdeniz kıyılarında hakim olan bol yağışlı Akdeniz iklimi, Atlas Okyanusu kıyılarında, batı rüzgarlarına açık deniz iklimi görülür. Ülkenin orta kesimleri olan Atlas Dağları ve aralarındaki vadilerde serin bir iklim hüküm sürerken, özellikle güney-doğu olmak üzere iç kesimlerde çöl iklimi hakimdir. Ülkenin sıcaklık ortalamaları, kıyılardan iç kesimlere doğru gittikçe artar. Yazın hava sıcaklığı 25 derecenin altına düşmez. Kış ayları dağlık kesimlerde oldukça sert geçer.
Arapça, Berberice

Fas, Kuzey Afrika’da 32 milyon nüfusa sahip bir krallıktır. II. Hasan’ın büyük oğlu VI. Muhammed şu anki Fas Kralıdır. Fas’ın başkenti Rabat, en büyük şehri ise Kazablanka’dır. Doğuda Cezayir, kuzeyde İspanya, güneyde de Moritanya ve Batı Sahra ile komşuluk eder.

Fas, Afrika’da bulunduğu halde Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir. Bunun nedeni olarak da Afrika Birliği, Fas’ın Batı Sahra’ya haksız yere girmesini gösterir.

“El-Mağrip – Batı”

Fas farklı coğrafyalarda farklı isimlerle anılan bir ülkedir. Tam Arapça ismi El-Memleke El-Mağribiyye yani Batı Krallığı’dır. Genellikle El-Mağrip – Batı ismi kullanılır. “Morocco” kelimesi, Latince’deki “Morroch” kelimesinden gelir. Morroch, Latince’de Murabıtlar ve Muhavvidler’in başkentleri olan Marakeş’e verilen isimdir. İranlılar “Marrakech” ve Türkler de antik İdrisî ve Marinî başkenti Fes’ten dolayı bu ülkeye Fas demişlerdir.

Bugünkü Fas topraklarındaki ilk yerleşimler Cilalı Taş Devri’ne aittir. Fenikelilerin gelişiyle, Akdeniz’in bu stratejik köşesi Roma’nın ilgi alanına girmiş ve kısa süre sonra da bu bölge Moritanya Tingitana adıyla Roma’ya dahil olmuştur. 5. yüzyılda bölge Vandallar ve Vizigotların eline geçti. Bunu, Bizans idaresi izledi.

7. yüzyılda, İslam Devleti gücünün doruğundayken, Emeviler Fas’ı fethettiler ve bir asır boyunca asimilasyon uyguladılar.

Arap kültürünün etkisi altında kalan Berberîlerin büyük çoğunluğu; Arapların kıyafet geleneklerini, kültürlerini ve İslam dinini benimsediler. Devletlerini bu kültüre göre şekillendirip, ilk örneklerini Nekor ve Barghawata devletleriyle verdiler. İdrisî hanedanının kurucusu olan İdris ibn Abdallah, Bağdat’taki Abbasi halifeleriyle ve Endülüs Emevîleriyle olan bağını kopardı ve yollarını ayırdı. İdrisîler Fes şehrini alıp, bu şehri başkent haline getirdiler ve Fas bir bilim kültür merkezi ve bölgesel bir güç haline geldi.

İdrisîler’in ardından Arap göçmenler Fas’taki politik güçlerini yitirdiler. Berberîler yönetimi ele geçirdiler. Fas, bu Berberî yönetimleri zamanında tarihteki en parlak dönemini yaşadı.

Napolyon Savaşları’nın ardından gittikçe İstanbul’dan bağımsız hareket etmeye başlayan Mısır ve Kuzey Afrika ile Bey’lerin hükmü altındaki korsanlar Avrupa için kolonicilik bakımından cazip hale geldiler. İlk olarak Fransa Fas ile ciddi şekilde ilgilenmeye başladı. 1906 yılında Fas’ın geleceği Fransa ile İspanya’nın ortak kararlarına bırakıldı.

1912 Yılında Fas İspanya ve Fransa arasında paylaşılarak sömürge haline getirildi. İkinci Dünya savaşında ise başta ABD olmak üzere müttefiklerin üssü haline geldi. Savaştan sonra Fas büyük oranda Fransız sömürgesi haline gelmişti. Ancak Sultan V.Muhammed öncülüğündeki bağımsızlık hareketi giderek güç kazandı. Sonunda Fransa Fas’ın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldı. Sultan V.Muhammed’in 2 Mart 1956’da tahta geçmesi ile Fas bağımsızlığını ilan etti.

Fas tarım için ülkenin işgücünün yaklaşık %40’ını kullanır. Ve böylece, tarım ülkenin en büyük işkolu konumundadır. Arpa, buğday ve diğer hububat ana ürünler arasında yer almaktadır. Atlantik kıyısında, geniş ovalarda zeytin, narenciye ve üzüm yetiştirilmektedir.Hemen yanı başında yer alan Avrupa’nın en büyük kuru ve yaş gıda tedarikçisi durumundadır.

Faslıların çoğunluğu müslüman ve maliki mezhebindendir. Nüfusun büyük bir bölümü Berberilerden oluşur; Berberilere Ortaçağ’dan bu yana, birçok kez Arap göçmenler de katılmıştır. Berberice ağızları halkın üçte biri tarafından konuşulsa da Araplaşma sürmektedir. Çok yakın tarihe kadar özel ve etkin bir grup oluşturan Fas’taki Musevi nüfus, İsrail’in kurulmasıyla başlayan göçler sonucu bütünüyle ortadan kalktı. Sömürge döneminde çok olan Avrupalıların sayısı günümüzde 50.000’i aşmamaktadır. Avrupalılar daha çok Rabat ve Kazablanka’da yaşamaktadırlar.

Diğer İslam ülkelerinden farklı bir dış politika

Çok uzun yıllar farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Fas’ta Yahudi kültürünün çok özel bir yeri vardır. Fas diğer İslam ülkelerinden tamamen farklı ve özgün bir dış politika izlemektedir. İran ile diplomatik ilişkilerini kesen Fas, İsrail ile daha yakın olmak istemekte ancak dindar Fas halkının aksi yöndeki talepleri nedeniyle bu adım atılamamaktadır. İsrailli turist kafilelerin Fas’a turistik ziyaretlerinin önü yıllar önce açılmıştır.

Fas mimarisi Kuzey Afrika’da özel bir yere sahiptir. Fas’ta dekorasyonda görülen çeşitlilik ve renklerdeki kontrast, ülkedeki ve çevresindeki medeniyetlerin çeşitliliğinin yansımasıdır. Mağribi mimarisi bu bölgede özelliklerini kazanırken diğer mimari akımlara göre daha yavaş bir gelişim göstermiştir. Seville, Granada, Marakeş ve Fez gibi şehirlerin yapıları bu mimari tipinden etkilenirken dünyanın pek çok farklı bölgesinde de Mağribi mimarisinin etkilerini görmek mümkündür. Özellikle büyük ailelerin yaşam alanı olarak kullandıkları büyük avlulu – riyad olarak adlandırılan – evler Fas mimarisinde özel bir yere sahiptir. Fas’ta ağaç işçiliği, bakır ve cam işçiliği oldukça gelişmiştir.

Kültür ve sanata önem veren Faslılar, özellikle son yıllarda Marakeş’te düzenledikleri kültür, sanat ve moda etkinlikleri ile dikkat çekmeye başladılar. Kazablanka ise dünyaca ünlü film prodüktörlerinin platolarının olduğu bir şehirdir.

Büyüleyici şehirleri, mimarisi, parkları, uçsuz bucaksız kumsalları ve çölleri ile Fas masal gibi bir ülkedir. Fas hayatın her alanındaki çok renkliliği ile ziyaretçilerini adeta büyüleyici bir ülke. Yves Saint Laurent gibi dünyaca ünlü isimler Fas’ı ikinci evleri olarak görmüşler ve muhteşem botanik bahçelerini ülke turizminin hizmetine sunmuşlardır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account