Capetown'da plaj tatili yapmak istiyorsanız ocak sonundan nisan sonuna kadar olan dönemi değerlendirebilirsiniz. Yağışların olmadığı ve yaz aylarının yaşandığı bu dönem, diğer etkinlikler için de ideal olacaktır.
Cape Town’da tam bir Okyanus İklimi görülür. Kışlar oldukça yağışlı, yazlar ise çok sıcak ve kuraktır. Kışın 18 derece civarında olan sıcaklık değeri, yazın 30 dereceye varabiliyor.

Atlantik ve Hint Okyanusu’na kıyısı olan, Afrika’nın güney ucu Cape Town, 3 milyon 750 bin nüfusuyla Johannesburg’dan sonra Güney Afrika’nın en kalabalık kentsel alanları arasında 2. sıradadır.

Masa Dağı

Ulusal meclise ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda yasama başkentidir. Cape Town Limanı, doğal ortamıyla Cape Floristic Bölgesi, ünlü kent simgelerinden masa şeklindeki Table Dağı ve Cape Point bölgesi; Cape Town’un meşhur simgelerindendir. Ayrıca 400 yıldır şarap üreticiliği deneyimi olan kentin ünlü şarapları eşsizdir. Dünyanın en kozmopolit kenti Cape Town, göçmen ve sürgünler için Güney Afrika’da önemli bir yer tutar. Şehir, Endüstriyel Tasarım Dernekleri Uluslararası Konseyi tarafından 2014 Dünya Tasarım Başkenti seçildi. Ayrıca Cape Town, dünya medyasında dünyanın en ziyaret edilebilir kenti olarak anılmıştır.

Masa Körfezi kıyısında yer alan ve 1488’de Portekizli keşifçi Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town; ilk olarak Hollanda-Doğu Hindistan Şirketi tarafından, Doğu Afrika, Hindistan ve Uzak Doğu’ya giden Hollanda gemileri için bir depo ve levazım istasyonu olarak geliştirildi. Jan van Riebeeck’in gelişiyle 1652’de Güney Afrika’da ilk kalıcı Avrupa yerleşimi kuruldu. Cape Town başlangıçtaki Avrupa’da Castle of Good Hope (Ümit Burnu) Limanı’nda ilk ileri karakol olma amacına göre çok daha hızlı büyüyerek Cape kolonisinin ekonomik ve kültürel merkezi oldu. Johannesburg kenti gelişene kadar Cape Town, Güney Afrika’nın en büyük şehri oldu.

Nelson Mandela

Cape Town, binlerce yıldır Strandloper’lerin yerleşim yeri olmuştur. Cape Town’un Avrupa ile ilişkisi 1652 yılında Jan van Riebeeck’in VOC (Hollanda Doğu Hindistan Şirketi) adına burada bir ticari liman kurmasıyla başladı. İlk Avrupalı yerleşimciler ağırlıklı olarak Fransız Protestanların dini baskısı nedeniyle kendi ülkelerinden kaçan Hollandalılar olmuştur. Bu ilk yerleşimciler çok geçmeden iç bölgelerde Stellenbosch ve Paarl gibi komşu kentleri ve Güney Afrika’nın diğer bölgelerini keşfettiler. Ülkede çok ciddi boyutlarda yaşanan ırk ayrımcılığı Nelson Mandela’nın büyük katkılarıyla yasal olarak 1991’de sona ermiş, zenciler resmi görevlere gelebilmiştir. Ancak hala ırk ayrımcılığı ve sosyal tabakalaşma, kentin yapılaşmasından bile anlaşılabilecek düzeydedir.

Sayısız tarihi öneme sahip sitesi, canlı gece hayatı ve kalabalık eşcinsel nüfusuyla Cape Town; birinci sınıf bir kozmopolit şehirdir. Uzun kumsalları, altın madenleri, şarap mahzenleri, binlerce çeşitte kuşu ve Masa Dağı’nda bulunan 5 binin üzerinde bitki çeşidi Cape Town’u özel kılan özelliklerden sadece bazıları.

Kentte balıkçılık, tekstil ve giyim, ahşap ürün imalatı, elektronik, mobilya, konaklama ve finans sektörleri; Cape Town ekonomisinde büyük avantaj sağlar.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account