GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

Güney Afrika randı
Güney Afrika tüm yıl boyunca seyahat edilebilecek bir ülkedir. Eylül - Kasım ve Nisan - Mayıs ülkenin tamamını gezmek için son derece uygun zamanlardır.
Genel olarak, tropikal-suptropikal karakterli ve ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Güney Afrika’nın doğusunda iklim Mozambik sıcak su akıntısının etkisiyle daha ılımandır ve yağış miktarı fazladır. Güney Afrika bölgesinde Akdeniz iklimi, iç kesimlerde yarı tropikal iklim görülür. Kalahari çölünde ise yağışlar iyice azalır. Bloemiontein 29,0 °C - 18,5C, Cape Town 24 °C - 22 °C, Durban25 °C - 22°C, Johannesburg 24 °C -18 C, Kimk-rley 32 °C - 20 °C, Nelspruit 28 °C 23 °C ve Pretoria 27 °C - 21 °C arasında sıcaklıklar gösterir. Güney yarım kürenin en uç noktasında olan Güney Afrika'da yaz ve kış mevsimleri Türkiye ile zıtlık gösterir. Türkiye'de kış yaşanırken, Güney Afrika'da yaz sıcakları yaşanır.

Afrikaanca, İngilizce, Güney Ndebele dili, Güney Sotho dili, Kuzey Sotho dili, Swati dili, Tsonga dili, Tswana dili, Venda dili, Xhosa dili, Zuluca

Güney Afrika, Afrika’nın en güney ucunda yer alır. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu bulunan Güney Afrika; kuzeyde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, kuzeydoğusunda Mozambik ve Swaziland ile sınır komşusudur. Küçük bir krallık olan Lesotho ise Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içinde yer alır. Afrika kıtasının güney kesiminin hemen hemen yarısını kaplayan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusu ise 54 milyon civarındadır.

Güney Afrika’da farklı fonksiyonları olan üç ayrı başkent vardır. Yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti ise Bloemfontein’dir. Güney Afrika Cumhuriyeti, üç farklı devletin birleşmesiyle kurulmuş ve bu üç devletin başkenti olan şehirler yeni devlette farklı işlevler yüklenerek başkentliğe devam etmiştir. (Pretoria – Transvaal Cumhuriyeti, Bloemfontein – Özgür Orange Devleti, Cape Town – Britanya Ümit Burnu Kolonisi)

Hollanda ve İngiltere sömürgesi

On beşinci asır öncesinde Avrupalılar tarafından bilinmeyen ülke, 1488’de Bartholomeu Dias’ın Ümit Burnu’nu geçmesi ile tanındı. Avrupalılar için yeni bir Hindistan yolu olan Ümit Burnu, stratejik bir önem kazandı. Cape Town 17. yüzyılın yüzyılın sonlarında Hollandalılar tarafından sömürge haline getirildi. Daha sonra İngilizlerin sömürgesi oldu.

Avrupalıların sömürge kurmaları esnasında yerli halka karşı yapılan ırk ayrımı politikası, 1807’de İngilizlerin çıkarttığı kanunla kaldırıldı. Bu kanuna rağmen çoğunlukta olan siyah ırka karşı ırkçılık devam etti.

Birinci Dünya Savaşından sonra her geçen gün ağırlık kazanan ırkçılık, 1924’te başa geçen General Herzog’un zamanında çıkarılan kanunlarla meşru hale getirildi. Çeşitli dünya ülkelerinden yapılan baskılara rağmen, Güney Afrika Cumhuriyeti iktidarları, ırkçı politikalarından vazgeçmediler. Ülke bu politikalarını terk etmemek pahasına milletlerarası bazı teşkilatlardan ayrıldı. 1961’de ayrıldığı Commonwealth (İngiliz Milletler Topluluğu) teşkilatı bunlardan biridir.

1976’daki zenci hareketlerinde yüzlerce zenci öldürüldü. Devam eden baskı ve öldürmeler üzerine, BM Güvenlik Konseyi, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne silah satışını yasakladı.

Milletlerarası ilişkileri hemen hemen kopma noktasına gelen yönetim, sert ırkçı yönetiminden tavizler vermeye başladı. İlerleyen yıllarda ise zencilere karşı yumuşama politikası uygulayan Cumhurbaşkanı de Klerk, Afrika Milli Konseyi, Afrika Komünist Partisi ve 33 muhalefet örgütü hakkında bulunan yasağı kaldırdı. Ayrıca 1962’den beri hapiste bulunan zenci lider Nelson Mandela serbest bırakıldı. Afrika Milli Konseyi 1991 senesi iktidarın halka devredilmesi için toplu eylem yılı ilan etti. Aynı sene yapılan Afrika Milli Konseyi toplantısında Nelson Mandela başkanlığa seçildi.

Nelson Mandela

Nelson Mandela, dünyanın en ünlü mahkûmu olarak anılmıştır. Güney Afrika’da Robben Adası (Fok Adası)’nda 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980’li yıllarda, ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine tanınmaya başladı. Nelson Mandela serbest bırakıldığı zaman 71 yaşındaydı. 10 Mayıs 1994’te Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı seçildi. Mandela’nın “Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim” sözleri halk arasında onu ölümsüzleştirdi.

Mandela, anti-sömürgeci ve anti-apartheid görüşü ile uluslararası beğeni topladı ve 1993’deki Nobel Barış Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı da dahil olmak üzere 250’nin üzerinde ödül kazandı. Güney Afrika’da “Ulusun Babası” olarak görülür. Güney Afrika’da, kendi kabilesindeki büyüklerin kendisine taktıkları Madiba lakabıyla tanınmıştır. 8 Haziran 2013’te hastaneye kaldırılan Mandela, 5 Aralık 2013’te hayatını kaybetmiştir. Mandela 2008 yılında ABD’nin terörist listesinden çıkarıldı.

Nelson Mandela’nın çizdiği yoldan özgürlükçü ve eşitlikçi bir devlet politikası izlemek isteyen Güney Afrika 1 Aralık 2006 tarihini, eşcinsel evliliği yasallaştırdı. Güney Afrika, eşcinsel evliliği yasallaştıran dünyanın beşinci ülkesi, ve Afrika’nın ilk ve tek ülkesidir.

Güney Afrika Cumhuriyeti sahip olduğu elmas ve altın yataklarının yanı sıra muhteşem doğası ve vahşi hayatı ile dünyada seyahat edilmesi gereken nadide coğrafyalardan biridir. Ülkede çok sayıda nehir ve akarsu bulunur. Dünyada görülebilecek en muhteşem gün batımının Güney Afrika’da olduğu söylenir.

Afrika’nın en büyük ikinci ekonomisi

Nijerya’nın ardından Afrika’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Güney Afrika 725 milyar dolar GSHM’ye sahip olmasına rağmen yoksulluk oldukça yüksektir. Kişi başına ortalama gelir ise 13 bin dolar civarındadır. Güney Afrika Cumhuriyeti, Dünya Bankası tarafından gelir adaletsizliği en yüksek ülkelerden biri olarak sınıflandırılmıştır.

Güney Afrika Cumhuriyeti her ne kadar uzun yıllar sömürge olmuşsa da kültürlerini, yaşam tarzlarını ve inançlarını korumayı başarmışlardır. Afrika’nın kabile ve yerli geleneklerini, modern yaşam tarzı ile aynı anda görebileceğiniz çok özel bir ülkedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account