BOTSVANA

Botsvana'ya yağışların olmadığı ve sıcaklıkların daha düşük olduğu mayıs-eylül ayları arasında gitmeniz ideal olacaktır. Yıl boyunca parklar mevcut olsa da, gitmek istediğiniz dönem; safari parklarına göre değişiklik gösterebileceğinden, gitmeden önce park sezonlarını kontrol etmelisiniz.
Yarı kurak iklime sahip Botsvana, yaz aylarında yağışlıdır. Yağışlar; düzensiz, öngörülemeyen ve son derece bölgesel olma eğilimindedir. Sağanak yağış yerini sık sık güçlü güneş alır. Yaz ortalama sıcaklığı 35 derece, kış ortalama sıcaklığı ise 20 derece civarındadır. Kışın gece sıcaklıkları çok hızlı düşmekte, gece-gündüz sıcaklık farkı 20 derecelere varabilmektedir. En çok yağışlar aralık-mart ayları arası görülmektedir. Yılın en sıcak ayları kasım-mayıs arasıdır. En sıcak ay şubat, en soğuk ay ise temmuzdur.
Resmi dilleri İngilizce ve Tsawana'dır.

Orta Afrika’nın güneyinde yer alan Botsvana, Namibya, Zambiya, Zimbabve ve Güney Afrika ile komşudur. Ülkenin büyük bir kısmı çöldür. Kalahari Çölü ülkenin batı kısmını kaplar. Doğu kısmında tepelik alanlar, kuzey tarafında ise tuz gölleri bulunur.

Arizona’nın iki katı büyüklüğünde olan Botsvana, toplam 232 bin kilometrekare alanı kaplar. Bu orta ölçekli ülke, sadece 2 milyon nüfusuyla dünyanın en az nüfusa sahip ülkelerinden biridir. Parlamenter cumhuriyetle yönetilen Botsvana’nın başkenti ve en büyük şehri Gaborone’dir. Nüfusun yaklaşık yüzde 10’u Gaborone’de yaşamaktadır.

Bölgeye ilk yerleşenler San halkı, ardından da Tswana halkı olmuştur. Bugün ülkenin yaklaşık yarısı Tsawana kökenlidir. Batsvana terimi, etnik unsurdan çok, tüm ülke halkını ifade etmek için kullanılır.

Afrika fillerinin de en fazla olduğu ülke

Dünyada en fazla mirket hayvanının bulunduğu ülkelerden biri olan Botsvana, Afrika fillerinin de en fazla olduğu ülkedir.

1820’lerde Zulular’ın, 1870’lerde ve 1880’lerde Boerler’in saldırısı bölgedeki barışı tehdit etti. 1885’te Britanya ülkeyi himayesine aldı ve Botsvana 1966’ya kadar Bechuanaland ismiyle anıldı. İngiltere, 1961’de Botsvana için bir anayasa hazırladı. Bağımsızlığına 1966’da kavuşan Botsvana, Afrika’nın en eski demokrasisidir. Botsvana, beyazların yönettiği komşularıyla iyi ilişkilerini sürdürdü ancak yavaş yavaş politikalarını değiştirdi ve Güney Rodezya ve Güney Afrika’daki bazı isyancıları destekledi.

Sınıf ayrımcılığı yüksek

Botsvana, elmas zengini bir ülke olmasına rağmen ülkede sosyoekonomik sınıf ayrımı ve işsizlik oranı yüksektir. 1999’da uluslararası elmas piyasasındaki çöküş nedeniyle ilk bütçe açığıyla mücadele etmek zounda kaldı. Bununla birlikte Botsvana, kıtanın en zengin ve istikrarlı ülkelerinden biri olmaya devam etmektedir.

Botsvana; 1960’larda kişi başına düşen 70 dolar ile dünyanın en fakir ülkelerinden biriyken, Afrika’daki en yüksek oranlardan olan kişi başına 18.825 dolar ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olmayı başardı. Şu anda yüksek gayri safi milli hasılasıyla ülke, mütevazı yaşam standartlarına ve Afrika’daki en yüksek İnsani Gelişme Endekslerinden birine sahiptir.

Botsvana; Afrika Birliği, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu, Milletler Topluluğu ve Birleşmiş Milletler üyesidir. Ülke politik istikrarı ve görece sosyoekonomik refahına rağmen, AIDS salgını konusunda nüfusun dörtte birinde HIV virüsünün bulunduğu  en zor durumdaki ülkelerden biridir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account