Yemen Riyali
Eylül - Ekim ayları en uygun zamandır.
Yemen'de genelde çöl iklimi, batı dağlarında ise ılıman iklim görülür.
Arapça

Güneybatı Asya’da Arap Yarımadası’nda bulunan Yemen, kuzeyden Suudi Arabistan, doğudan Umman, batıdan Kızıldeniz, güneyden Aden Körfezi ve Umman Denizi ile çevrilidir. Kızıldeniz, Perim (Babülmendep Boğazı), Sokotra adaları da Yemen Arap Cumhuriyeti’ne aittir. Yemen’in başkenti San’a’dır.

Yemen’in toplam nüfusu 25 milyondur. Yemen’de yaşayan diğer etnik gruplar Güneybatı Asya ve Afrika’dan çalışmaya gelmiş işçilerden oluşur. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Müslüman olan ülkenin %45’ini Zeydiyye mezhebindekiler, diğer %55’ini Şafi Mezhebinden olanlar oluşturur. Yemen’de okuma yazma oranı %50’dir.

Şu anda İslami bir coğrafya olan Yemen, İslam’dan önce de bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yemen’de hüküm sürmüş en eski medeniyet Ma’in Devleti’dir. Sonrasında Kataban Krallığı ise daha çok Yemen’in orta kısımlarında hüküm sürmüştür. Aden Körfezi kıyılarında hüküm süren Helen kültüründen etkilenen Evsan Krallığı da MÖ 7.yy’da Saba Hükümdarı Mükarrib tarafından yok edilinceye kadar bölgenin en nüfuzlu medeniyeti olmuştur.

Antik dönem Yemen tarihinin en önemli krallığı Sebe Devleti’dir. Sebe devleti, MÖ 115 yılında Himyar Krallığı tarafından ortadan kaldırıldı. Himyeriler’in son hükümdarı Zu Navas (Yusuf As’ar Yath’ar), Yahudiliği kabul ederek bu dini devletin resmi dini haline getirdi. 525 yılında Yemen’e gelen Habeş ordusu Zu Navas’ı mağlup ederek Himyar Krallığı’na son verdi. Bu tarihten sonra Yemen bir süre Habeş valileri tarafından idare edildi. 570 yılından itibaren Yemen’ de Sasani hâkimiyeti başladı ve bölgedeki Sasani egemenliği 630 yılında İslam ordularının bölgeye gelmesine kadar sürdü. İslamiyetin hakim olması ile birlikte Abbasiler ve Eyyubiler Osmanlı İmparatorluğu Yemen’i alıncaya kadar hüküm sürdüler.

Osmanlı hakimiyeti Mondros Mütarekesi’nin ardından fiilen sona erdi ve Lozan Antlaşması ile de Yemen resmen Osmanlı toprağı olmaktan çıktı. Ülke daha sonra Kuzey ve Güney Yemen olarak iki ayrı farklı yönetim altına girdi. 1993 yılında yapılan seçimler sonrası Kuzey Yemen eski Cumhurbaşkanının seçimi kazanmasının ardından Kuzey ve Güney Yemen destekçileri arasında çatışmalar çıktı. Yemen şu anda tek bir ülke olsa da, içeride zaman zaman Kuzey – Güney çatışmaları devam etmektedir.

Bambaşka bir coğrafya ve bitki örtüsü

Tarihi ve geride kalan miraslar ile oldukça zengin bir ülke olan Yemen aynı zamanda coğrafyası ve dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bitki örtüsü ile de masal gibi bir diyardır. Apartman hayatının ilk başladığı coğrafya, Hadramut Krallığı’nın 16.yy’da Şibam’da inşa ettiği en yükseği 11 kat olan kerpiç evler Yemen’in en büyük kültür mirasıdır. Şibam batılı kaynaklarda çölün Manhattan’ı olarak da geçer.

Yemen ekonomisi birinci derecede tarım ve hayvancılığa dayanır. Çalışan nüfusun %71,5’i tarım alanında iş görmektedir.

Çarpıcı manzaraları, İslam öncesi ve sonrası büyüleyici mimarileri, arkeolojik alanları, muhteşem dağ ve vadileri, camileri, sahil boyunca uzanan kumsalları ve plajları, ülkeyi cazip bir turizm bölgesi haline getirir.

Ülkenin Socotra takımadası, el değmemiş ekosistemi ile insanın başını döndürür. Yürüyüşler düzenlemek, kamp kurmak ve yabani hayatla iç içe yaşamak için mükemmel bir coğrafyadır.

Osmanlı Devleti’nin en son kaybettiği ve elinde tutmak için tam sayısının bugün bile bilinmediği kadar çok şehit verdiği Yemen bir Anadolu türküsü gibidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account