Uganda Şilini (UGX)
Haziran-ağustos arası ve aralık şubat arası, yağış olmadığı için Uganda gezisi için ideal dönemlerdir.
Uganda'nın önemli bir bölümünde tropikal iklim görülürken yüksekliğe göre iklimde değişiklikler yaşanabilmektedir. Yılın en sıcak dönemi olan aralık-şubat arası 29 dereceye kadar ulaşabilen sıcaklıklar yaşanırken, yağışlı dönemler nisan-mayıs ve ekim-kasım arasıdır. Yağmur sağanak şeklinde yağar ancak güneş, toprağı çabucak kurutur. Uganda, Ekvator'da yer almasına rağmen yüksek noktaları oldukça serin olabilir. Dağlar daha soğuktur ve Elgon Dağı ile Rwenzori Dağları'nın tepesi genellikle karla kaplıdır.
Uganda'nın resmi dilleri Svahili ve İngilizce'dir. Merkezi dili olan Luganda ise ülke genelinde yaygın olarak kullanılır. Bunlara ek olarak diğer birçok dille birlikte Runyoro, Runyankole Rukiga ve Langi; ülkede konuşulan diğer dillerdir.

Yaş ortalaması 15

Uganda, Doğu Afrika’da bir kara ülkesidir. Doğuda Kenya, kuzeyde Güney Sudan, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneybatıda Ruanda ve güneyinde Tanzanya ile komşudur. Kenya ile Tanzanya sınırlarına dahil olan ve Afrika Büyük Gölleri arasında yer alan Viktorya Gölü, ülkenin doğu kısmında büyük bir yer kaplar. Ayrıca Nil Havzası içinde yer alan Uganda, 241 bin metrekare alana sahiptir. Toplamda 33 milyon nüfusuyla Uganda, Etiyopya’dan sonra dünyanın ikinci en kalabalık kara ülkesidir. Yaş ortalaması 15 olan ülke, dünyanın en genç nüfusuna sahiptir. Uganda’nın başkenti Kampala’dır.

Uganda, ismini ülkenin güneyinde büyük yer kaplayan özerk Buganda Krallığı’ndan almıştır.

Tanrı’nın Direniş Ordusu

Uganda halkı, 1700-2300 yıl öncesinde ülkenin güneyine göç eden ve Bantu dili konuşan avcı-toplayıcı topluluklardan oluşmuştur. Uganda’nın Batı ile ilk ilişkilerine bakacak olursak; İngiltere’nin 1894 yılında, hukuk yönetimi oluşturarak bölgeyi sömürgesi olarak yönetmeye başladığını görürüz. Uganda İngiltere’den bağımsızlığını 1962’de elde etti. O zamandan bu yana ülkede aralıklı olarak iç çatışmalar yaşanmaktadır. Özellikle son zamanlarda Tanrı’nın Direniş Ordusu’yla uzun süredir yaşanan, on binlerce insanın öldüğü ve 1 milyondan fazla insanın göç etmek zorunda kaldığı bir iç savaş yaşanıyor.

Doğu Afrika Savanalarından Afrika’nın orta bölgesinde yer alan yağmur alanlarına kadar çok geniş bir bölgeye yayılan Uganda, geniş coğrafyasında birçok çeşitte bitki ve hayvan barındırır. Ülkede 9 tane ulusal park ve 6 tane yaban hayat rezervi bulunmaktadır. Uganda’ya özgü olan Uganda Antilopu ve Taçlı Turna, ülkede bolca karşılaşabileceğiniz hayvanlardır. Bufalo, fil, zürafa, zebra, orman domuzu ve büyük kedilerin yanı sıra göl ve nehirlerde su aygırları, timsah ve kuşlar; ülkedeki biyoçeşitliliğe ait bazı örneklerdir. Kitle turizmi tarafından el değmemiş olmasıyla Uganda parkları, eko-turizm için idealdir. Uganda; dünyadaki dağ gorillerinin yarısı, çok sayıda şempanze ve büyüleyici çeşitlilikte maymunu görmek için dünyada önde gelen izleme destinasyonudur. Binden fazla kuş türüne ev sahipliği yapan ülke, Afrika kıtasındaki türlerin yarısını bünyesinde barındırıyor.

Uganda ekonomisi ihracat gelirlerinin büyük bölümünü kahve, çay ve balık oluşturur. Ekonomik reformlar gerçekleştiren ülkede sağlam büyüme gerçekleşmiştir. Uganda; çoğu Amerika ve İngiltere’de yaşayan büyük bir diasporaya sahiptir. Bu diaspora, bağışlar ve diğer yatırımlarla Uganda’nın ekonomik büyümesine muazzam katkı sunmuştur. Dünya Bankası verilerine göre Uganda, 2014’te yurt dışından tahmini 994 milyon dolar döviz aldı.

Uganda; verimli toprakları, düzenli yağışları ve büyük bakır ve kobalt maden yataklarıyla zengin doğal kaynaklara sahiptir. Ayrıca ülke büyük ölçüde kullanılmayan doğal gaz ve petrol rezervlerine sahiptir. Ülke ekonomisinde önceleri tarım birincil sektörken, şimdilerde hizmet sektörü ön sıralarda yer almaktadır.

‘Doğa’nın Hediyesi’

‘Doğa’nın Hediyesi’ Uganda, bir turistik destinasyon olarak hızla büyüyor. Siyasi istikrar, misafirperver halkı, yüksek kalitede çeşitli yaban hayatı ürünleri ve rekabetçi fiyatları; ülkede turizmi canlandıran unsurlardandır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account