TANZANYA

Tanzanya Şilini (TZS)
Büyük Göç'ün yaşandığı haziran-ekim arası dönem, Tanzanya'da turistlerin en kalabalık olduğu zamanlardır. Bu dönemde yağışlar da çok değildir. Yine yağışların daha az olduğu aralık-şubat arası dönemde ise zebraların doğumu ve ilk adımlarını izleme şansına sahip olabilirsiniz.
Tropikal iklim yaşanan Tanzanya’da, yüksek bölgelerde sıcaklık 10-20 derece arasındadır. Diğer bölgelerde ise genellikle sıcaklık 20 derecenin üzerindedir. Ülkenin en sıcak dönemi olan kasım-şubat arası ortalama 25-31 derece sıcaklıklar görülürken, en soğuk dönem olan mayıs-ağustos arası da sıcaklık ortalama 15-20 derece arasındadır.
Swahili ve İngilizce, ülkenin resmi dilleridir.

Tanzanya, Doğu Afrika’da Büyük Göller bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyde Kenya ve Uganda; batıda Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti; güneyde Zambia, Malawi ve Mozambik ve doğuda Hint Okyanusu ile sınırları bulunur. Tanzanya’nın kuzeydoğusunda bulunan Kilimanjaro Dağı, Afrika’nın en yüksek dağıdır. Çok çeşitli sayıda etnik, dilsel ve dini grupların bir araya gelmesiyle oluşan 50 milyon nüfusa sahiptir. Toplamda 120 farklı dilin konuşulduğu Tanzanya’da konuşulan bu dillerin çoğu, Afrika’da 535 çeşit lehçesi bulunan Bantu dilidir.

Başkanlık sistemine dayalı anayasal cumhuriyetle yönetilen Tanzanya’nın başkenti 1996’dan beri Dodoma’dır. Hala birçok hükümet ofisini barındıran eski başkent Darüsselam ise, ülkenin en büyük kenti, ana limanı ve ticari merkezidir.

Ülke topraklarının yüzde 38’i koruma altında

Tanzanya yüzölçümünün yaklaşık yüzde 38’i koruma altındadır. Ülke, 16 ulusal park ve Ngorongoro Koruma Alanı dahil çeşitli oyun ve orman rezervlerine sahiptir. Tanzanya toprakları, yüksek oranda biyoçeşitlilik ve çok geniş çeşitlilikte hayvan habitatlarına sahiptir. Genellikle Tanzanya’da bulunan Mpingo ağacı, dünyanın en pahalı ağacıdır. Aynı zamanda Hindistan cevizi ve dünyanın en büyük yengecine de ev sahipliği yapmaktadır. 4 milyondan fazla vahşi hayvanın kilometre başına 430 türü ve alt türünün bulunduğu Tanzanya, vahşi hayvanların en yoğun olduğu ülkedir.

Doğu Afrika’nın yerli nüfusu, 10 bin yıl önce buraya gelen avcı-toplayıcı Khoisanlar’dır. Arkeolojik araştırmalara göre bugünkü Tanzanya halkı 2900 ve 2400 yıl önce Güney Nilotes’ten gelen göçlerle oluştu. Olduvai Boğazı’nda ilk insan fosilleri bulunan Tanzanya’da, 3.6 milyon yıl öncesine kadar insan izine rastlanmaktadır.

Avrupa sömürgeciliği

Tanzanya anakarasında Avrupa sömürgeciliği 19. yüzyılın sonlarında Almanya’nın burayı işgal etmesiyle başlamış, 1. Dünya Savaşı’nda ülke İngiltere yönetimine bırakılmıştır. Ülke bu dönemde, Tanganika ve Zanzibar takımadaları şeklinde iki ayrı bir yargı kolonisi olarak yönetildi. Sırasıyla 1961 ve 1963’te bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra iki taraf 1964’te Birleşik Tanzanya Cumhuriyetini kurarak birleşti.

2008 yılında yaşadığı ekonomik durgunluk nedeniyle ekonomik olarak yıpranan Tanzanya’yı; madencilik sektörünü destekleyen yüksek altın fiyatları ve ülkenin zayıf  da olsa küresel piyasalarla olan bağı, darboğazdan kurtardı. Durgunluğun sona ermesinden bu yana Tanzanya; güçlü turizmi, telekominikasyon ve bankacılık sektörleri sayesinde hızla gelişiyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account