SEYŞELLER

Seyşeller rupisi (SCR)
Havanın daha berrak olduğu Nisan-mayıs ve ekim-kasım ayları arası Seyşeller, daha keyifli olabilir. Yine de yıl boyu sıcaklığın çok değişmediği Seyşeller, her mevsim gezilebilir bir ülkedir.
Seyşeller Ekvator'a çok yakın olsa da güneydoğu alizelerin etkisiyle ılıman bir iklime sahiptir. Yıl boyunca sıcaklığın çok az değiştiği ülkede genellikle 24-30 derece arasında sıcaklıklar görülür. Aralık-nisan arası en sıcak ayların yaşandığı Seyşeller'de, ocak ve şubat ayları en nemli dönemlerdir.
Fransızca, İngilizce, Seyşeller Kreyolu

Seyşeller Cumhuriyeti Hint Okyanus’unda bir takımadadır. 115’in üzerinde adadan oluşan Seyşeller’in başkenti Victoria’dır. Güneydoğu Afrika’nın 1,500 km güneydoğusunda uzanan ada ülke; güneyde Komorlar, Mayotte, Madagascar, Réunion ve Mauritius ülkeleriyle komşudur. 90 bin nüfusuyla Seyşeller, bağımsız Afrika devletlerinin içinde en az nüfuslu olanıdır.

Seyşeller; Hint Okyanusu’nda, Madagaskar’ın kuzeydoğusunda, Kenya’nın 1600 km doğusunda yer alır. Granitik Seyşeller olarak bilinen 45 adası, granit tabanlıdır. Granitik adaları topraklarının, dünyanın en eski ve en sert graniti olduğu kabul edilir. Ayrıca ülkede birçok mercan adası da bulunur. Adaların büyük kısmı, insan yerleşimi gerçekleşmeden doğal rezervlere ayrılmıştır.

Anaerkil toplum

Seyşeller halkı anaerkil bir toplumdur. Anneler çoğunlukla harcamaları kontrol etmek ve çocuklarla ilgilenmek amaçlı, evde egemen olma eğilimindedir. Evlenmemiş anneler toplumsal bir normdur ve babalar yasal olarak çocuklarını desteklemek zorundadır. Evin geçiminde erkeğin önemli bir rolü vardır fakat parayı harcama kontrolünde etkisi görece azdır.

Seyşeller adalarının ismi, Fransız Maliye Bakanı Jean Moreau de Séchelles’dan gelir. Seyşeller tarih kayıtlarında, uzun bir dönem ıssız kaldı. Bazı bilim insanları Avustronezya denizcilerinin ve sonra Maldivyalı ve Arap tüccarların ilk ziyaretçiler olduğunu tahmin ediyorlar. Adanın göründüğüne dair ilk yazılı bilgi, 1502 yılında Portekizli Amiral Vasco da Gama’nın adayı bulmasıdır. Adaya inildiğine dair ilk yazılı bilgi ise; 1609 yılında İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin adaya girmesidir. 1768’de Fransızların işgal ettiği Seyşeller, 1794’te İngiltere hakimiyetine girmiş; ülke nihayet 1976 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Turizm, ülke ekonomisinin öncüsü

1976’da gerçekleşen bağımsızlığın ardından, kişi başına milli gelir yaklaşık 7 kat büyüdü. İş gücünün yaklaşık yüzde 30’unu değerlendiren turizm sektörü, ülkenin ekonomik büyümesinde başat rol oynamıştır. Turizmin yanı sıra çiftçilik ve balıkçılık alanları ile vanilya ve hindistancevizi işleme sanayilerinde de istihdam gerçekleşmektedir.

Şu anda Seyşeller’de üretilen başlıca tarım ürünleri tatlı patates, vanilya, hindistancevizi ve tarçındır. Bu ürünler daha çok yerli ekonomiye kakı sağlar. Dondurulmuş ve konserve balık, kurutulmuş hindistancevizi, tarçın ve vanilya; ülkenin başlıca ihraç mallarıdır.

Ocak 2013’te Felleng sağanak yağmurunun neden olduğu sel ve toprak kaymaları nedeniyle Seyşeller’de yüzlerce ev yıkıldı ve bu dönemde olağanüstü hal ilan edildi.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account