Ruanda frangı
Ruanda'ya her mevsim gidilebilir ancak Şubat ve Mayıs ayları arasında yoğun yağışlar vardır.
Ruanda'da ekvator iklimi ve Afrika ikliminin etkileri görülmektedir. En düşük hava sıcaklığı 15 °C, en yüksek hava sıcaklığı ise 26 °C ortalamasındadır. Ruanda'da iki defa yağmur mevsimi vardır. Muson yağmurları Eylül-Aralık ve Şubat-Haziran döneminde yağmaktadır.
Kinyarwanda ve Fransızca

Ruanda Cumhuriyeti, Afrika’nın orta bölümünün doğusunda yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Uganda, Tanzanya, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Ruanda’nın komşularıdır. Başkenti Kigali olan Ruanda’nın nüfusu ise 11 milyon 780 bindir.

Eski bir Belçika sömürgesi olan Ruanda’da Kinyarwanda dilinin yanı sıra Fransızca da resmi dildir. 2003 yılında yenilenen Ruanda anayasasının 5. Maddesine göre ulusal dil Kinyarwanda, resmi diller ise İngilizce ve Fransızca olarak belirlenmiştir. Raunda halkının %94’ü Hristiyandır.

“Bin tepeli”

Oldukça engebeli bir coğrafyaya sahip olan Ruanda “bin tepeli” ülke olarak da bilinir. Fransızca karşılığı olan Mille Collines terimi sık kullanılmaktadır.

Ruanda’nın kuzeyinde yer alan Virunga volkanik dağları ülkenin en yüksek noktalarını oluşturmaktadır. Ülkenin bu bölümünde soğuklar ve yoğun yağışlar vardır.

Ruanda soykırımı

Ruanda’nın yüksek bölgeleri özel ekolojik sistemin etkisi ile emsalsiz yaban hayatı ve bitki örtüsüne sahiptir. Nyungwe yağmur ormanları büyük bir yaban hayat çeşitliliğine sahiptir. Ruanda’da bulunan Akagera Ulusal Parkı’nda birçok aslan, leopar, zebra, impala, antilop, fil, zürafa yaşardı ancak iç savaşta yaban hayat da olumsuz olarak etkilenmiş ve bu hayvanların nesli tükenme noktasına gelmiştir. Virguna dağlarının yüksek kesimlerinde halen yaşamakta olan dağ gorillerinin de nesli tükenmek üzere olup, koruma altına alınmışlardır.

Ruanda Cumhuriyeti’nin şu anda yer aldığı bölgede 13.yy’da Ruanda Krallığı hüküm sürmüştür. Ruanda Krallığı Tutsiler tarafından kurulmuş ve diğer komşu köyleri ve yerleşim birimlerini himayesi altına almaya başlamıştır. Himaye altında olan Hutu’lar yüzde 85 gibi yüksek bir nüfus oranına sahip olmalarına rağmen yönetimde ve yüksek kademelerde yer alamamışlar, Tutsiler’in hizmetinde yaşamışlardır. Diğer tüm etnik gruplar da Hutu olarak da adlandırılmıştır.

Ruanda, Helgoland-Zanzibar Antlaşması’na göre; 1890 yılından I.Dünya Savaşı sonuna kadar Alman Doğu Afrikası’nın bir parçası olarak kalmıştır. Sömürge döneminde kahve üretimine başlanmış ve sömürge ülkeleri tarafından ihracatı yapılmıştır.

I.Dünya Savaşı devam ederken Belçika; Ruanda ve Burundi’yi işgal etmiştir. Belçika yönetimi Almanların aksine Ruanda’daki tüm alanlarda etkin bir rol oynayarak ırk ayrımına başlamıştır. Belçika sömürge yönetimi Ruanda halkını tamamen dış görünüşlerine ve yaşam tarzlarına bakarak farklı ırklara ayırmış ve yapay toplumsal sınıflar yaratarak, Ruanda’da günümüze kadar devam eden iç ve etnik savaşın temellerini atmıştır.

Ruanda 1 Temmuz 1962’de tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş ve Belçika sömürgesine son vermiştir. Bağımsızlık ilanının sonrasında Ruanda’da sular durulmamış ve Hutular ile Tutsiler arasındaki gerginlikler devam etmiştir. Tutsiler ve Hutular arasındaki iktidar kavgası milyonları geçen sayıda insanın öldürülmesi ve geri kalanların ise göçe zorlanmaları ile sonuçlanan trajedilere neden olmuştur. Günümüzde halen zaman zaman devam eden çatışmalar ülkeyi dünya gündeminde tutmaktadır. Ruanda’daki iç savaşı ve etnik kıyımı anlatan Hotel Ruanda filmi ülkedeki durumu anlatmaktadırç,.

Ruanda ekonomisinin en önemli lokomotifi tarımdır. Kahve, çay, manyok, tatlı patates, bezelye, soya, muz , mısır en önemli ürünler arasındadır. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği de önemli bir yer tutmaktadır. Çimento, sabun, mobilya, plastik eşya, sigara üretimi de iç piyasayı besleyen endüstriyel faaliyetlerdir.

Ragga, hiphop ve R&, dünyaya Ruanda’dan yayıldı

Ruanda müzik ve dansta çeşitliliğe sahiptir ve bu ülkeden dünyaya yayılan akımlar vardır.  Ragga, hiphop ve R&B bunların başında gelir. Kitoko, Riderman, Tom Close ve King James ise dünya genelinde sevilen sanatçılardır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account