MOZAMBİK

Metical (MZN)
Mozambik'in turistler için zirve dönemi, mart-kasım arası yağmura yakalanmayacağınız ve sıcaklığın daha ılık olduğu dönemdir.
Güney yarımkürede yer alan Mozambik, yıllık ortalaması 28 dereceyle sıcak ve tropik bir iklime sahiptir. Mozambik’te ekim-mart arası yağmurlu ve nisan-eylül arası kurak geçen iki mevsim yaşanır. Temmuzda 13-24 derece arasında değişiklik gösteren sıcaklık, şubat ayında 22-31 derece arasındadır.
Mozambik'in tek resmi dili, nüfusun yaklaşık yarısı tarafından ikinci dil olarak konuşulan Portekizcedir. Ortak yerli dilleri ise Swahili, Makhuwa Sena'dır.

Afrika’nın güneydoğu kıyılarında yer alan Mozambik, yaklaşık 802 bin kilometrekara alanıyla dünyanın 36. büyük ülkesidir. Yüzölçümü Türkiye’den biraz daha büyüktür. Güneyden Svaziland ile bağlı olan ülke, güneybatıda Güney Afrika, batıda Zimbabve, kuzeybatıda Zambia ve Malavi, kuzeyde Tanzanya ve doğuda Hint Okyanusu ile komşudur.

Başkenti ve en büyük şehri, bağımsızlık öncesinde Lourenço Marques olarak bilinen Maputo’dur. Ülke nüfusu 25 milyon civarıdır.

Portekiz sömürgesi

M.S. 1. ve 5. yüzyıllar arasında Bantu konuşan halklar uzak kuzey ve batıdan Mozambik’e göç ettiler. Avrupalılar’ın gelişine kadar Svahili ve ardından Arap halkları burada yaşadılar. Bölge 1498 yılında Vasco da Gama tarafından keşfedildi ve 1505’te Portekiz tarafından sömürgeleştirildi.

Portekiz yönetimindeki 400 yılın ardından Mozambik 1975’te bağımsızlığını kazandı ve kısa bir süre sonra Mozambik Halk Cumhuriyeti ismiyle yönetimini değiştirdi. 11 yıl süren bağımsızlık savaşını Marksist hükümetin kurulmasıyla sonlandırdı. Ancak hemen sonra askeri iç ayaklanmayla başlayan bazı yabancı hükümetlerin desteklediği 17 yıl süren iç savaş yaşadı. 1994 yılında, Mozambik ilk çok partili seçimleri düzenledi ve nispeten istikrarlı bir başkanlık cumhuriyetine geçti.

İç savaş ve kıtlık dönemi

İç savaş özellikle kırsal bölgelerde Mozambiklileri ciddi ölçüde etkiledi. Yüz binlerce insan öldü. 1 milyonun üzerinde insan ülkeden (özellikle Malavi’ye) kaçtı ve 1 milyondan fazla insan Mozambik’in içinde yerinden edildi. Kırsalda yaşayan birçok Mozambikli, özellikle hükümetin kontrolündeki kıyı boyu kentlere göç etti. Üke ciddi bir ekonomik bunalıma girdi. Tarımın kesintiye uğramasıyla ülke kendisini besleyemeyecek duruma geldi. 1980’lerin sonlarında, Mozambik dünyada kişi başına en düşük kalori alımının gerçekleştiği ülkelerden biriydi.

El Nino kaynaklı 1992 kıtlığından sonra nihayet gıda konusunda rahatlama yaşandı. Mozambik’in savaştan tahrip olmuş taşıma sistemi, verimli gıda dağılımını engelledi ve iç politikanın müdahalesiyle rahatlama çalışmaları gerçekleştirildi.

Büyüyen turizm

Mozambik, dünyanın en yoksul ve en az gelişmiş ülkelerinden biridir. Ancak zengin doğal kaynaklara sahip bir ülkedir. Ülke ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. Ancak sanayi de; gıda ve içecek, kimyasal üretim, alüminyum ve petrol üretimi ile gelişmektedir. Mozambik’te turizm sektörü de büyümektedir. Ülkenin doğal güzelliği, vahşi yaşamı ve tarihi mirası; plaj, kültürel ve eko-turizm olanakları sağlamaktadır. Mozambik’in ana ticaret ortağı ve doğrudan yabancı yatırım kaynağı Güney Afrika’dır. Portekiz, Brezilya, İspanya ve Belçika da ülkenin en önemli ekonomik ortakları arasında yer alır. 2001 yılından bu yana, Mozambik’in yıllık ortalama GSYİH büyümesi dünyanın en yüksek oranları arasında yer almıştır. Ancak, ülke kişi başına düşen GSYİH, insani gelişme, eşitsizlik ve ortalama yaşam süresinin en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Ülke nüfusunun ezici çoğunluğunu, yaklaşık 24 milyon ile Bantu halkı oluşturur. Ülkede en yaygın din Hristiyanlık ise de İslam ve diğer geleneksel dinler de oldukça yaygındır.

Afrika Birliği üyesi olan Mozambik, ayrıca Milletler Topluluğu, Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu, Latin Birliği, Bağlantısızlar Hareketi ve Güney Afrika Kalkınma Topluluğu üyesidir. Ayrıca Frankofon’da da (Fransızca konuşan ülkelerin oluşturduğu uluslararası birlik) gözlemci üyedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account