MADAGASKAR

Ariary (MGA)
Yaban hayatına dair bir gezi planlıyorsanız ekim aralık arası dönem idealdir. Madagaskar'da en tercih edilmeyen dönem ise ocak-mart arasıdır.
Sıcak ve sub-tropikal iklime sahip Madagaskar'da kasım-nisan arası dönemde hava sıcak ve yağışlı iken, mayıs-ekim arasında kurak ve soğuk geçer. En sıcak dönem olan aralıkta sıcaklık 28 dereceye kadar çıkarken, en soğuk ay olan temmuzda ise 9 dereceye kadar sıcaklık yaşanır.
Resmi dil Malagaşka ile birlikte Fransızca'dır.

Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan Madagaskar, Güneydoğu Afrika kıyılarında yer alır. Madagaskar ülkesini, dünyanın dördüncü büyük adası Madagaskar’ın yanı sıra sayısız küçük çevre adası oluşturur. Kıtada Gondwana tarih öncesi dağılmasından sonra Madagaskar, 88 milyon yıl önce Hint Yarımadasından ayrılmış. Bunun sonucunda doğal bitki ve hayvanların görece izole bir alanda evrimleşmesi gerçekleşti. Sonuç olarak Madagaskar, dünyadaki tek, yüzde 90’ın üzerinde vahşi yaşam bulunan biyoçeşitlilik noktasıdır. Adanın çeşitli ekosistemleri ve eşsiz yaban hayatı, hızla büyüyen insan nüfusunun ve diğer çevresel tehlikelerin tehdidi altındadır.

18 etnik gruptan oluşur

Madagaskar’a ait ilk arkeolojik bulgular insanların yiyecek aradığı M.Ö. 2000 yılına dayanıyor. İlk yerleşim bilgileri ise M.Ö. 350 M.S 550 arasında Avustronezya halklarının kanolarla Borneo’dan geldiği bilgilerdir. M.S. 1000 civarında ise Bantu göçmenleri Doğu Afrika’dan Mozambik Kanalı’nı geçtiler. Diğer gruplar Madagaskar’a yerleşmeye devam ettiler. Her biri Madagaskar kültürel hayatına yeni katkılarda bulundular. Madagaskarlı etnik kökeni, genellikle 18 veya daha fazla etnik gruba bölünür. En büyük grup ise merkez dağlık bölgede yer alan Merina halkıdır.

18. yüzyılın sonlarına kadar Madagaskar adası, bölünmüş sosyopolitik ittifaklar tarafından yönetildi. 19. yüzyılın başlarında adanın çoğu birleştirildi ve bazı Merina soyluları tarafından Madagaskar İmparatorluğu şeklinde yönetildi. 1897’de monarşi yıkıldı ve ada, Fransız sömürge imparatorluğu tarafından absorbe edildi. Ada ancak 1960’ta bağımsızlığını kazanabildi. Madagaskar özerk devletleri, dört temel anayasal cumhuriyet dönemi geçirdi. 1992’den bu yana ülke, başkent Antananarivo’dan anayasal demokrasiyle yönetildi. Madagaskar, Organisation internationale de la francophonie uluslararası örgütüne üyedir.

2012 rakamlarına göre Madagaskar, 22 milyonun üzerinde nüfusa sahip. Nüfusun yüzde 90’ı günde en fazla 2 dolarla yaşıyor. Nüfusun çoğunluğu geleneksel inançların yanı sıra Hristiyanlık dinini benimser. Ekoturizm ve tarım, eğitim, sağlık ve özel teşebbüs daha fazla yatırımlar ile eşleştirilmiş, Madagaskar’ın kalkınma stratejisinin temel unsurlarıdır. Ravalomanana yönetiminde bu yatırımlar önemli bir ekonomik büyüme kaydetti, ancak yoksul halk ve bazı orta sınıf kesimde; artan yaşam maliyetleri karşısında bu büyüme bir fayda sağlamadı. 2014 yılında ekonomi zayıfladı ve bu durum ekonomik krizle sonuçlandı. Neticede Madagaskar halkının yaşam kalitesi düştü.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account