Kenya Şilini (KSH)
Yağışların olmadığı ocak-mart ve temmuz-ekim ayları arası dönem Kenya ziyareti için en uygun zamanlardır. Özellikle vahşi yaşama ait bir gezi amacınız varsa temmuz-ekim arası gitmenizi öneririz.
Kenya’da kıyı boyunca tropikal iklim yaşanırken iç kısımlar kuraktır.
İngilizce, Kiswahili ve çeşitli yerli diller konuşulur.

Doğu Afrika’da yer alan Kenya, 581 bin kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Kenya, doğusunda Hint Okyanusu ile birlikte Ekvator’da güneydoğu yönünde uzanır ve güneyde Tanzanya, batıda Uganda, kuzeybatıda Güney Sudan, kuzeyde Etiyopya ve kuzeydoğuda Somali ile komşudur. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nairobi’dir. Cumhuriyetle yönetilen Kenya, 1963 yılında İngiltere’den ayrılarak bağımsız olmuştur. Ülke 46 milyon nüfusa sahiptir.

Benzersiz coğrafya ve yaban hayatı

Kenya’nın yüksek bölgelerinde Afrika’nın en başarılı tarımsal üretim bölgelerinden biri bulunur. Kneya Dağı’na dayanan buzullar, Afrika’nın en yüksek ikinci noktasıdır. Kenya’nın benzersiz coğrafyasının yanı sıra bol ve çeşitli yaban hayatı, ülkenin bilimsel ve ekonomik önemini artırmaktadır.

Kenya’nın bir parçası olan Afrika Büyük Göller bölgesi, Paleolitik öncesi dönemden beri insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Avrupa’nın Afrika’daki iç bölgeleri keşfi 19. yüzyılda başlamıştır. 1895’te Doğu Afrika’yı himayesine alan İngiltere, aynı zamanda 1920’de Kenya’da kurulan koloninin de yolunu açmış oldu. Kenya, bağımsızlığını Aralık 1963’te ilan etti. Ağustos 2010’da yapılan referandumun ve yeni bir anayasanın ardından Kenya, seçilmiş yöneticiler tarafından yönetilen 47 yarı özerk bölgeye ayrıldı.

Kenya’da Kikuyu, Luhya, Luo, Kamba, Kisii, Meru, diğer Afrikalı, Diğer (Avrupa, Asya, Arap) gibi etnik gruplar bir arada yaşamaktadır.

Kenya ekonomisi, Doğu ve Orta Afrika’nın en büyük GSYİH’sine sahiptir. Tarım en önemli istihdam alanlarından biridir. Ülke uzun zamandan bu yana Avrupa’ya çay ve kahve, son zamanlarda ise taze çiçekler ihraç etmektedir. Kenya’da hizmet sektörü de önemli bir ekonomik alandır. Ayrıca Kenya, Doğu Afrika Topluluğu ticari bloğunun (EAC) bir üyesidir.

Kişi başına düşen GSMH’si, 595 dolar olan Kenya’da yıllık ekonomik büyüme, ortalama 4.4’tür. Başlıca sanayi ürünleri; küçük ölçekli tüketim malları, tarım ürünleri, imalat ve turizmdir. Ülkenin doğal kaynakları; kireçtaşı, soda, tuz, fluorspar taşı gibi değerli taşlar, çinko, diatomit, alçı, yaban hayatı ve hidroelektriktir.

Ulusal parklarıyla ünlü

Kenya uzun süredir safarinin yanı sıra farklı iklimi ve coğrafyası, geniş vahşi yaşam rezervleri, Doğu ve Batı Tsavo Ulusal Parkı, Maasai Mara, Nakuru Gölü Ulusal Parkı ve Aberdares Ulusal Parkı gibi ulusal parkları ile ünlüdür. Kenya’da; Diani, Bamburi ve her yıl uluslararası yatçılık yarışmalarının düzenlendiği Kilifi gibi sayısız dünyaca ünlü plaj ve Lamu gibi birçok dünya mirası site yer alır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account