ETİYOPYA

Birr (ETB)
Hazirandan ekim başına kadar olan yağmurlu dönem hariç Etiyopya'ya her zaman gidilebilir. Timkat Festivali'ne katılmayı amaçlıyorsanız 19 Ocak'ta orada olmaya çalışın.
Etiyopya'nın hakim iklim tipi tropikal musondur. Etiyopya'da ülkenin büyük bir bölümü yüksek bölgelerden oluşur. Bu nedenle ülke Ekvator'a yakın olmasına rağmen yüksek bölgeleri oldukça soğuktur. Ülkennin başkenti Addis Ababa'da en yüksek ortalama sıcaklık 20-25 dereceyken, en düşük sıcaklık 5-10 arasında seyreder.
Resmi dil: Amharca

“Afrika’nın boynuzu”nda yer alan Doğu Afrika ülkesi Etiyopya; kuzey ve kuzeydoğuda Eritre Devleti, doğuda Cibuti ve Somali, batıda Sudan ve Güney Sudan ve güneyde Kenya ile komşudur. 100 milyonun üzerinde nüfusuyla Etiyopya, kıtanın Nijerya’dan sonra ikinci kalabalık Afrika nüfusu olmasının yanı sıra dünyanın en kalabalık kara ülkesidir. Ülkenin büyük şehirlerinin çoğunluğu 2000-2500 metre gibi yüksek bölgelerde kurulmuş. 1 milyon 100 bin kilometrekare alana sahip Etiyopya’nın başkenti “Yeni Çiçek” anlamındaki Addis Ababa’dır.

Homo sapiens’in ilk bulunduğu nokta

Anatomik olarak modern insanlara ait en eski buluntular, yaygın görüşe göre Homo sapiens’in Orta Doğu ve ötesindeki noktalara ilk geldiği nokta olan Etiyopya’da bulundu. Dilbilimcilere göre, ilk Afroasiatic konuşan halk, Neolitik dönemden sonra boynuz bölgesine yerleşmiştir. M.Ö. 2000’lere dayanan köklerini izlediğimizde Etiyopya, tarihinin büyük bölümünde monarşiyle yönetilmiştir. M.S ilk yıllarda Aksum Krallığı, bölgede birleşik bir uygarlık hüküm sürdü.

Avrupa sömürge gücünü yenen ve egemenliğini koruyan tek Afrika ülkesi

Etiyopya’nın prestiji, 19. yüzyıl sonlarındaki Afrika mücadelesinde eşsiz askeri direnciyle Avrupa sömürge gücünü yenen ve egemenliğini koruyan tek Afrika ülkesi olmasından kaynaklanıyor. Daha sonra birçok Afrika ulusu bağımsızlığına kavuştuğunda Etiyopya bayrağının renklerini benimsedi. Etiyopya, 20. yüzyılın ilk bağımsız Milletler Cemiyeti ve Birleşmiş Milletler Afrika ülkesi üyesi oldu. Etiyopya; 1993’te yapılan bir halk oylamasıyla Eritre bağımsızlığını ilan etmesi sonucu Kızıldeniz kıyısında uzanan sahil bölgesini kaybetti. Ülkenin Kızıldeniz ile olan bağlantısının kesilmesiyle Etiyopya bir kara devletine dönüştü.

Etiyopya; en büyük dördü Amhara, Oromo, Tigryan ve Somali olmak üzere 80 civarı etnolinguistik gruba sahip çok dilli bir ülkedir. Ülkedeki birçok kişi Afroasiatic dilinin Cushitic veya Semitik dallarını konuşur. Ayrıca Omotic dilleri de, ülkenin güney bölgelerinde yaşayan Omotik etnik azınlıklar tarafından konuşulur.

Kahve çekirdeğinin ilk merkezi

Etiyopya, kahve çekirdeğinin ilk merkezidir. Afrika’nın en çok UNESCO Dünya Mirası alanına sahip ülkesi Etiyopya’da kullanılan Etiyopyaca da denilen Ge’ez alfabesi, dünyada hala kullanılan en eski alfabedir.

Birleşmiş Milletler, G24, Bağlantısızlar Hareketi, G77 ve Afrika Birliği Örgütü’nün kurucu üyesi olan Etiyopya’da; Addis Ababa da Afrika Birliği Örgütü, Afrika Ticaret ve Sanayi Örgütü, UNECA, Afrika Havacılık Eğitim HQ, Afrika Bekleme Gücü ve Afrika odaklı küresel STK’ların Afrika’daki merkez karargahıdır.

Son zamanlarda ekonomisini güçlendiren ülke, şu anda Doğu ve Orta Afrika’nın en güçlü ekonomisine sahip. Küresel Ateş Gücü’ne göre Etiyopya, dünyanın en güçlü 46. ordusuna sahiptir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account