Adriyatik’te uyuyan güzel “Venedik”

Adriyatik’te uyuyan güzel “Venedik”

Fırat Alagöz – Hiç düşündünüz mü bir sabah Venedik’te uyanmayı?

Sabah gözlerinizi açtığınızda yüksek tavanlı bir odanın tahta sundurmalı tavanında yeşil tahta panjurların içinde yer alan saklı bir dünyaya bakıyorsunuz…

Şimdi açın pencerenizi ve kanalların arasındaki rüya şehir Venedik’i keşfedin.

Öncelikle 2000 yıldır neredeyse sırrı hala çözülemeyen bu şehri size anlatayım. Neolitik çağ sonrası suların çekilmesi kara parçalarının yerlerini bulması sonucunda Adriyatik Denizi’nde yeni bir medeniyetin doğuşu başlar. Bitmeyen bir deniz cumhuriyetinin egemenliği belki de o zamanlardan atılmıştı.

Venedikliler sayı sistemini Türkler’den öğrenmiş

yoldasin_firatalagoz_venedik2

Venetliler diye bilinen bazı kaynaklara göre Lidyalı oldukları söylenen bu şehrin ilk misafirleridir. Bu misafirler, Dalmaçya sahillerinden getirdikleri sanılan aynı zamanda Bassano bölgesinden getirilen kazıklar üzerine şehri kurmuşlardır. Sırasıyla Gotlar , Lombardlar’ın etkisinde kalan bu şehir, Romalılar zamanında Bizans’ın eyaleti olmuştur. Venedik Deniz Cumhuriyeti Avrupa’da özellikle deniz kentlerinde ciddi bir ses getirmiş, ticaret ağı geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Osmanlılar ile zaman içerisinde. savaşlarda bulunup bazen de iyi ticaret ilişkileri içerisinde bulunmuşlardır . Venedikliler sayı, aritmetik sistemini ve matematiği Türkler’den öğrenmişlerdir .

Kanalların arasına kendinizi bırakın

yoldasin_firatalagoz_venedik3

Şimdi gelelim Venedik’te neler yapabileceğinize… Venedik’te eğer boş vakitlerinizde zamanımı nasıl değerlendiririm diye düşünürseniz size tavsiyem kanalların arasına kendinizi bırakın. O kanallar sizi uykudan uyanmamış gizemli Venedik’in esrarengiz yerlerine götürür. Venedik’te 400 köprü, 180 kanal vardır. Acaba siz bu kanalların hangisinde olacaksınız kaybolduğunuzda?

Bu cafede oturmamışsanız…

yoldasin_firatalagoz_venedik5

Öncelikle San Marco Meydanı’na gelin. Meydanın tam ortasına geçin, kiliseyi arkanıza alın sol tarafınızda beyaz tenteli bir mekan göreceksiniz. Burası Cafe Florian’dır. Eğer bu cafede oturup günün her saati yapılan canlı klasik müzik resitalini dinlemezseniz Venedik’i hiç yaşamamışsınız demektir.

Şık giyimli garsonların gümüş tepsiler içerisinde sunduğu içeçekler, diğer taraftan canlı müzik yapan müzisyenler size Vivaldi’nin en güzel eserlerini çalarlar.

Görülecek yerler;
San Marco meydanı,
Dükler sarayı,
Çan Kulesi,
San Marco Kilisesi,
Ahlar Köprüsü,
Rialto Köprüsü.

Almadan dönmeyin;

Maskeler,
Murano camları,
Kuklalar,
Porselen Venedik bebekleri.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account