Adriyatik sahillerinin kışkırtıcı güzeli Rimini

Adriyatik sahillerinin kışkırtıcı güzeli Rimini

Bu yıl Türkiye’nin güney sahillerindeki seçkin otellerde yer bulmak çok zor. Yabancı turist sayısı artarken oda fiyatları da yükselmeye devam ediyor. Oysa Avrupa’da hem deniz tatili hem kültür gezisi yapabileceğiniz pek çok seçenek var. Hem de gayet bütçe dostu fiyatlara. Ben size Rimini’yi tavsiye ediyorum. İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Rimini şehri, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alıyor. 150 bin civarında nüfusu var. Tabii yazın bu sayı günübirlikçilerle birlikte artıyor. Yazın büyüsüne kapılıp keşfe çıktığım bu güzel sahillerde coşkulu yazlıkçı İtalyanları ve deniz kenarında güneş çarpmasıyla roman kahramanına dönen Avrupalıları görmenizi isterdim. Hele tatlı haziran ayına denk gelirseniz o neşeli festivalini kaçırmayın. Tabii Rimini sadece bir deniz tatili şehri değil, Roma döneminden pek çok antik kalıntıya sahip tarihi kimliği de olan bir şehir. Augustus Kemeri, Tiberius Köprüsü, Malatestiano Tapınağı görülecek tarihi kimliği olan yapılardan sadece birkaçı.

Bologna’dan 120 kilometre mesafe uzaklıkta yer alan Rimini’ye 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. Roma ve Milano’ya direk uçtuktan sonra da karayoluyla Rimini’ye geçmek mümkün. En iyisi zahmet çekmeden gitmek isterseniz Prontotour’un yeni açtığı Rimini programına katılın derim. Söylemeye gerek yok tam bir tatil yeri. Özellikle bizim tatilciler mutlaka Rimini’yi görmeli. Beach Parti mi arıyorsunuz yoksa bir balık restoranında demlenmek mi istiyorsunuz? İster genç ister yaş almış olun mutlaka Rimini de size göre bir şeyler bulacaksınız.

Günübirlik İtalya keşif rotaları

Hırvatistan’ın tatil kenti Dubrovnik’i keşfettiğim yıllar öncesinde deneyimleme şansı bulduğum Dalmaçya kıyılarının güzelliklerine bu kez tam karşısına denk düşen İtalya’nın Rimini sahillerinde devam ettim. 15 km uzunluğunda beyaz kumlarla bezeli bir plajı var. Etrafında oteller, restoran, bar ve cafe’ler sıralanıyor. Gece kulüplerini de unutmayalım, çünkü gece hayatı Rio’yu andırıyor ve bu mekanlar Copa Cabana havasına bürünüyor. Aile ve çocuklar için de pek çok plaj eğlencesi ve aktivite bulmak mümkün. Rimini etrafındaki küçük köy ve kasabalar, otantik yerleşim yerleri de görülecek yerler listesinde mutlaka olmalı. Çünkü oluşturacağınız bir gezi rehberi ile Rimini etrafında tarihi ve doğal güzellikler yanı sıra gurme lezzetler de keşfedebilirsiniz. Santarcangelo di Romagna, San Lero, Montegridolfo, San Marino, Ancona, Bolonya, Venedik, Ravenna, Floransa, Pisa, Cinque Terre, Toskana, Ferrara ve tabii ki Roma, Rimini civarında görebileceğiniz, günübirlik keşfedebileceğiniz yerler arasında.

Ünlü yönetmen Fellini’nin izleri

Federico Fellini’nin Rimini’sini görmeden önce Ferrari Meydanı’ndaki antik kenti görmenizi tavsiye ederim. Benim bir şehirde en sevdiğim yerler meydanlardır. O yüzden Leonardo Çeşmesi ile ünlü Cavour, Gregorio ve adı Fellini ile anılan Teatini meydanlarını görmenizi öneriyorum.  Fotoğraflık mekanlar olduğunu söyleyebilirim. Balık pazarı ve bisiklet yolu olarak bilinen Corso d’Augusto ile Rimini’nin harikulade semti Borgo San Giuliano’da Fellini’nin filmlerinde kullandığı renkli evleri, etkileyici sokakları, deniz mahsülleri ile ünlü restoranları ve Palladyan Kilisesi görülecek yerler listenize eklemelisiniz. Tabii kendinizi Adriyatik sahilinin güzelliklerine bırakmayı da unutmayın!

İtalya’nın tatil şehri Rimini’de para birimi Euro. Ağırlıklı olarak İtalyanca konuşuluyor. Tabii tatil bölgesi olduğu için İngilizce ve diğer yaygın diller de konuşulanlar arasında. Türkiye’den 1 saat geride. Rimini’ye gidebilmek için şayet kırmızı ve yeşil pasaportunuz yoksa Schengen vizesi almanız gerekiyor.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account