Adı yazıda geçmeyen şehirler-13

Adı yazıda geçmeyen şehirler-13

Bir nehrin kıyısında olan şehirlere bayılıyorum Pırıl.

Hayır pırıl pırıl bir şehir demek istemedim.

Pırıl kim mi?

Pırıl benim kedimin adı. Uysal, oyuncu bir sarman.

Ona gittiğim yerleri anlatmayı seviyorum. Tıpkı size adını vermeden anlattığım şehirler gibi.

Adını söylemekte ve yazmakta zorlandığınız bir şehri anlatacağım size. Küçük bir şehri anlatacağım, zaten bir günde ülkenin bir tarafından diğer tarafına gidip gelebilirsiniz.

Yeşile doyamayacağınız harikulade bir doğa ve sevimli bir kent merkezi olduğunu söylemeliyim. Bisikletle bile her yeri keşfedebilme imkanı var. Nehirde bir tekne turu da hiç fena fikir değil!

Evet küçük bir Güney Avrupa başkenti. Demir perde dönemi izleri de var, kültürü ve tarihi dikkat çekici. Akdeniz ile Alpler arasından bakıyor uzaklara.

İstanbul’dan uçakla 2 saatte oradasın. Gideceksen mutlaka İlkbahar sonu ve yaz ayları git derim. Kışın çok soğuk. Ben bir kış günü gittiğim için söylüyorum.

Lakin yılbaşı ve noel zamanı o karlı şehir pek güzelleşiyor. Ödüllü bir noel pazarı bile var.

Senin oynamayı sevdiğin aşıkların köprüye astığı kilitler burada da var Pırıl..

Hatta Avrupa’da ilk defa bu şehirde gördüm.

Kendi adını veren kalesi, köprüleri, ulusal müzesi, Tivoli Parkı ve Preseren Meydanı gezilecek yerler arasında. Füniküler ile kaleye doğru çıkarken muhteşem bir manzara size eşlik ediyor.

Bu arada şu meşhur Bled Gölü’ne de gidebilirsiniz. Yaşlanınca belki siz de benim gibi romantik kısmını değil kremsnita denen kremalı kekini hayal ediyorsunuzdur.

Bir art kent burası, müze ve galerileri ile sizi sanata boğuyor. Diğer tarafıyla smart, sevimli bir öğrenci şehri aynı zamanda.

Anneannemin divana serdiği halı desenlerini çağrıştıran Cooperative Bank Binası sanırım en çok önünde durulup fotoğraf çekilen yapısı. Sen sanattan ne anlarsın diyenleri duyar gibiyim:) Haklısınız.

Bu kadar detay yeterli, buldunuz sanırım…

Adı yazıda geçmeyen şehri tanımak için tıklayınız…

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account