Adelaide Gezi Rehberi ile eşsiz bir keşfe hazır olun!

Adelaide Gezi Rehberi ile eşsiz bir keşfe hazır olun!

Doğal yaşamı, kültür sanat etkinlikleri, hareketli gece hayatı ve ince kumlu tertemiz plajlarıyla Adelaide’yi keşfetmeye hazır mısınız? Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide, etkileyici mimarisiyle ziyaretçilerine görsel şölen yaşatıyor. Resmi kayıtlarda şehir olacak geçse de, Avustralya’nın yerlileri bu kent için kıtanın en büyük köyü yakıştırmasını yapıyor. Çünkü hem huzurlu, hem güzel, hem sakin. Avustralya Kralı 4. William tarafından kurulan kent, ismini kraliçe Adelaide’den alıyor. Avustralya kıtasının yerlileri olan Aborjinler de burada yaşıyor. 19. yüzyılda Britanyalıların akınına uğrayan şehrin mimari özellikleri modern Avrupa mimarisinden izler taşıyor. Adelaide; tirajı milyonlarla ifade edilen ve dünyanın en popüler dergilerinden olan The Economist tarafından düzenlenen anketlerde, gezegenimizin en yaşanılabilir şehirleri arasında her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Hazırsanız, detaylı ve keyif dolu Adelaide yaşam ve gezi rehberimize başlayalım…

Başkent Adelaide Nerede?

Günlük ziyaretçileriyle birlikte nüfusu bir buçuk milyona yaklaşan Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide, Avustralya’nın en kalabalık beşinci kenti. Ülkenin en eski yerleşim yeri olarak gösterilen şehir, ülkenin diğer büyük şehirleri olan Sidney, Melbourne ve Brisbane kentleriyle benzer mimari özelliklere sahip. Adelaide, 1840 yılında Avustralya’nın ilk belediyesi olarak kayıtlara geçmiş, şehrin çevresindeki verimli ovalar ve yakınındaki tepelere kurulan madenler sayesinde hızla gelişmiş. Refah seviyesinin oldukça yüksek olduğu bu kent Torrens Nehri’nin kıyısındaki arazide yer alıyor. Lofty Dağları’nın eteklerinden, Gulf St. Vincent Sahili’nin merkezine kadar uzanan kent, Avustralya’nın güney ucunda konumlanıyor. Adelaide’yi ziyaret etmek isterseniz, Avustralya keşif turlarına katılabilirsiniz.

Adelaide’ye Ne Zaman Gitmeli?

Konu iklim ve hava durumu olduğunda Avustralya kıtası için tahminde bulunmak biraz zor ama en azından biz kışı yaşarken Avustralya kıtasının yaz mevsimini yaşadığını söylemek mümkün. Adelaide’de kışlar serin ve yağmurlu, yazlar ise sıcak ve kuru geçiyor. Ülkemiz karlar altındayken Adelaide’da denize girebilir veya Türkiye’de yaz mevsiminin nemiyle boğuşmak yerine Adelaide’da okyanusa düşen yağmur damlalarını seyredebilirsiniz. Avustralya’nın sonbaharı yaşadığı Mart-Mayıs ayları Adelaide seyahati için en ideal mevsim olarak gösteriliyor.

Avustralya Adelaide Şehrinde Nerede Kalınır?

Büyük Avustralya Körfezi’nin ortasında dört tarafı yeşilliklerle çevrili olan Adelaide her anlamda güzel bir şehir. Gündüzleri, yemyeşil bir coğrafyada okyanus manzarasının keyfini çıkartmak, birbirinden güzel cafelerde vakit geçirmek oldukça keyifli iken akşam olduğunda bambaşka bir kimliğe bürünen şehir, hareketli gece hayatıyla öne çıkıyor. Restore edilmiş tarihi yapılar büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Genç nüfusun yoğunlukta olduğu kent ondan fazla üniversiteye de ev sahipliği yapıyor. Adelaide şehrinde dünyaca ünlü beş yıldızlı otellerden, işletmeciliğini yerli halkın yaptığı pansiyonlara kadar sonsuz konaklama seçeneği bulunuyor.

Adelaide Gezilecek Yerler Sizi Bekliyor!

Ülkenin kültür sanat faaliyetlerinde başrol oynayan şehirlerden biri olan Adelaide, oldukça düzenli bir kent olmasıyla da dikkat çekiyor. “Izgara Şehir” takma ismiyle anılan Adelaide, “Light Vizyonu” olarak adlandırılan şehir planlaması ustalıkla uygulandığı bir yer. Kuzeydeki yerleşim alanları ile güneydeki sanayi bölgelerinin arasından geçen Torrens Nehri doğal bir sınır oluşturuyor. Devasa boyutlardaki park ve bahçeler şehrin dört bir yanını süslerken bu parklarda okyanus kokusu almak bile başlı başına bir ziyaret sebebi. Şehrin huzur dolu sokaklarını keyifle adımlarken gezilecek yerleri görmeyi de ihmal etmeyin! İşte sizin için derlediğimiz gezilecek yerler listesi…

1. Eski Belediye Binasını Keşfedin: Town Hall

Şehrin kalbi olarak nitelenen King William Caddesi’nde bulunan Town Hall, eski belediye binası olarak da biliniyor. Şehrin en eski yapılarından biri olan Town Hall, 1866 yılında inşa edilmiş. 1935 yılında yapıya saat kulesi de eklenmiş. Binanın içerisinde konser ve sergi salonları, ofisler, belediyeye bağlı birimler bulunuyor. 1895 yılında Güney Avustralya Ligi’nin açılış toplantısı da burada gerçekleştirilmiş.

2. Tatilinize Kitapları da Dahil Edin: Güney Avustralya Devlet Kütüphanesi

Okuma salonları, arşiv odaları, kütüphane bölümü, sergi salonları ve teknoloji salonundan oluşan devlet kütüphanesi milyonlarca kıymetli belge içeriyor. Eğer yeteri kadar vaktiniz varsa bir tam günü buraya ayırarak kitaplara, haritalara, koleksiyonlara ve değerli eserlere ulaşabilirsiniz. Kitaplar ilginizi çekmese bile Adelaide’yi keşfederken yorulduğunuzda kütüphanenin üst katındaki minderlerde dinlenebilirsiniz.

3. İskeletlerden Kültüre: Güney Avustralya Müzesi

Şehrin tam merkezinde yer alan müze, Adelaide için oldukça önemli. Her yıl satırı sayılır sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan Güney Avustralya Müzesi geniş koleksiyonları ve önemli eserleri ile dikkat çekiyor. 1856 yılında halka açılan müzede balina iskeletlerinden Aborjin tarihine ışık tutan antik eşya ve heykellere kadar pek çok gizemli objeyle karşılaşmak mümkün. Güney Pasifik’te yaşamış olan kabilelerin kullandıkları maskeleri mutlaka görmelisiniz. Müzeye giriş saatleri 10:00 ile 17:00 olarak belirlenmiş ve ziyaretçilerden ücret talep edilmiyor. Ayrıca müzenin içindeki kafeteryada hem dinlenebilir hem de yemek yiyebilirsiniz.

4. Görkemli Binaların Gölgesinde: North Terrace Caddesi

İki yanında ağaçların ve ihtişamlı binaların sıralandığı, Adelaide’ye gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir lokasyon olan North Terraca Caddesi’nde müzeler, kiliseler ve anıtlar yer alıyor. Ağaçların nefis bir hava kattığı cadde muhteşem bir yürüyüş rotası olarak biliniyor. North Terraca için en az bir gününüzü ayırmanız tavsiye ediliyor zira cadde üstünde görülecek pek çok yer var. Güney Afrika Savaş Anıtı, üniversite kampüsü, tren istasyonu, botanik bahçe, Scots Kilisesi, Güney Avustralya Müzesi görülecek yerlerden sadece birkaç tanesi.

5. Sanatın Kalbi Burada Atıyor: Güney Avustralya Sanat Merkezi

North Terreca Caddesi’nde konumlanan ve mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelen Güney Avustralya Sanat Merkezi, Avustralya tarihine ilişkin önemli parçalara ev sahipliği yapıyor. 1881 yılında halka açılan galeride eski paralar ve antika parçaların yanında tablo, resim, heykel ve porselen çalışmalarını da gözlemleyebilirsiniz. Güney Avustralya Sanat Merkezi birbirinden kıymetli 35 bin parçayı ziyaretçilerle buluşturuyor. Galeriyi gezmek için ücret ödemiyorsunuz ancak kalabalıktan hoşlanmıyorsanız galeriyi hafta içi ziyaret etmenizi öneriyoruz çünkü hafta sonlarında deyim yerindeyse izdiham yaşanıyor.

6. Alışveriş Zamanı: Rundle Mall Caddesi

Şehrin ortasından geçen ve trafiğe kapalı bir bölge olan Rundle Mall Caddesi alışveriş yapmak için doğru adres! Birbirinden ünlü markaların yan yana sıralandığı; restoran, sinema, alışveriş merkezi gibi eğlence mekanlarının bulunduğu bu caddede sokak müzisyenleri de kulakların pasını siliyor! Rundle Mall her türlü ihtiyaca yanıt veren ve hafta içinde sakinliğiyle şaşırtan bir cadde olmasıyla tanınıyor.

7. Yeşilin Tüm Tonları: Adelaide Botanik Bahçesi

Yaşam alanlarını doğayla iç içe inşa etmek Avustralyalılar için çok önemli. Hal böyle olunca Avustralya şehirlerinin her köşesinde bitkilere ve hayvanlara rastlamak mümkün hale geliyor. Şehir merkezine on beş dakikalık yürüme mesafesinde olan Adelaide Botanik Bahçesi, yürüyüş yapmak, çocuklarla vakit geçirmek ve temiz havanın keyfini çıkartmak için ideal bir yer.

8. Hayvanların Tamamen Özgür Olduğu Ada: Kanguru Adası

Kanguru, koala, ornitorenk, yunus balığı ve çok daha fazlası… Hayvanların kafeslerde değil kendi doğal ortamlarında, özgürce yaşayabildikleri bir bölge olarak dikkat çeken Kanguru Adası, sevimli canlılar ile misafirlerin buluştuğu özel bir bölge. Avustralya’nın en büyük üçüncü adası olma özelliğini taşıyan Kanguru Adası’na Adelaide’den kolayca ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account