A’dan Z’ye Paris ulaşım rehberi…

A’dan Z’ye Paris ulaşım rehberi…

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden olan Fransa’nın başkenti Paris’te ulaşım için seyahatseverlere harika bir yazı hazırladık. A’dan Z’ye şehirde nasıl gezeceklerine dair ayrıntılı bilgiler bu yazıda. Paris’te ulaşım ağı çok gelişmiş bir yapıya sahip. Bu sayede gezginlere çok büyük kolaylıklar sağlıyor. İşte Yoldasin.com okurları için hazırladığımız Paris ulaşım rehberi

Paris’te ulaşım seçenekleri

Şehir içinde ulaşım için metro, otobüs, taksi, tren, RER ve tekneler gibi pek çok alternatif ulaşım seçeneği kullanılabilir. Bunlara yakından bakacak olursak…

Hızlı trenler

Paris turu yaparken hızlı trenler sayesinde yakın çevredeki pek çok şehri gün içerisinde gezebilirsiniz. Seyahatseverlerin günübirlik seyahat etmelerini sağlayan bu hızlı trenler ile Paris – Amsterdam ve Paris – Brüksel arasında gidip gelinebilir. Fransa ve Belçika ortaklığı ile gerçekleştirilen Paris – Amsterdam seferleri Thalys ile düzenleniyor. Ortalama 3 saat 30 dakika süren sefer ile Amsterdam’a kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Paris – Brüksel arasında düzenlenen Hızlı Tren Seferleri ise Thalys ve Izy adlı firma ile gerçekleştiriliyor. Bu firmalar arasında fiyat ve biraz da konfor farkı bulunuyor. Izy, Thalys’e göre daha ekonomik fiyatlara sahip. Ama konfor açısından Thalys daha iyi. Ayrıca Thalys bir seferi 1 saat 25 dakika, Izy ise 2 saat 10 dakika da gerçekleştiriyor.

Metro

Her ülkenin vazgeçilmez hızlı toplu taşıma seçeneklerinden metroyu, Paris’te de seçebilirsiniz. Bu size zaman kazandırabilir. Şehir içinde 16 farklı hat ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Saat 05.00 – 00.30 arasında ulaşım hizmeti sağlıyor. Bu sayede Paris’te gece turu yapabilirsiniz. Hatta cumartesi gecesi metrolar saat 01.30’a kadar hizmet veriyor. Sefer sıklığı ise 5 – 10 dakika arasında değişiyor. En yoğun olduğu saatlerde ise 2 – 3 dakika oluyor.

Paris metro ulaşım haritası edinebilmeniz çok kolay. Paris’e gitmeden önce telefonunuza ücretsiz olan Paris Metro Haritası uygulamasını indirebilirsiniz. Böylece maliyetsiz olarak haritaya sahip olabilirsiniz.

RER Trenleri

250’den fazla istasyonu bulunan RER Trenleri, Paris’te ulaşım için seçilen toplu taşıma araçlarının başında geliyor. 1977 yılından beri hizmet veren bu trenlerin şehrin her yerinde istasyonu bulunuyor. 30’dan fazla istasyonu şehrin merkezinde konumlanıyor. RER Trenleri ağırlıklı olarak banliyölere seyahat edeceklerin tercihinde.

RATP Otobüsler

Paris’te belediye otobüsleri olarak bilinen RATP’ler şehir içi ulaşım için çok rahat. Aynı bizim ülkemizde olduğu gibi ön kapıdan binerek yolcu kartınızı okutmanız gerekiyor. Ama dikkat etmeniz gereken küçük bir konu var. Bizde otobüsler çok kalabalık olduğu zaman arka kapıdan da binilebiliyor. Ama Paris’te bu yasak. Paris’te otobüse binmek için hep ön kapıyı kullanmalısınız. Otobüse arka kapıdan binenlere para cezası uygulanıyor.

Ayrıca Paris’te 42 numaralı otobüs hattı seyahatseverler için şehir turu yapabilme fırsatı sunuyor. Otobüs seferinin rotası şehirde görülecek yerlerin önünden geçiyor. Gece otobüslerini ise hat numaralarının önündeki N harfinden anlayabilirsiniz.

Taksi

Paris’te taksiye binmek çok konforlu ve hızlı. Taksimetrenin açılış ücreti biraz pahalı. Yaklaşık 6 – 7 Euro civarında. Binmeden önce gideceğiniz yere olan ücreti öğrenebiliyorsunuz. Taksi fiyatlandırması biraz karışık. Haftanın gün ve saatine göre farklı tarifeler uygulanıyor. Bu nedenle gideceğiniz yere ne kadar tutacağını binmeden önce mutlaka öğrenenin.

Paris ulaşım kartları

Paris’te toplu taşıma araçlarını kullanmak için Paris Visite Pass adındaki Travelcard sahibi olmak gerekiyor. Bu kart sayesinde metro, RER, otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Bu kartlar ile günün her günü her saatinde seyahat edebilirsiniz. Paris Pass, Paris’te seyahat etmenin en kolay yoludur. Önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Paris ulaşım açısından 5 farklı bölgeden oluşuyor. Paris Pass kartı ise sadece 1- 3 bölgelerinde geçerli. Kısaca bu bölgeler şehir merkezini içeriyor.

Paris Pass Travelcard nasıl kullanılır?

Paris Pass Travelcard’lar toplu taşıma araçlarına binmeden önce okutulur. Bu kartları kullanmadan önce etkinleştirmek gerekiyor. Etkinleştirmek için ise herhangi bir ulaşım ağını kullanmanız yeterli oluyor. Seyahat kartı art arda gün bazında çalışıyor. Yani ilk gün saat 17.00’a kadar kartı etkinleştirirseniz o kartın 1.günü oluyor. Travelcard’lar arka arkaya yalnızca 5 gün çalışıyor.

Paris Pass Travelcard nerede satılır?

Paris Visite Pass Travelcard’ını tüm RATP yani otobüs istasyonlarında bulabilirsiniz. Bu istasyonlarda seyahat kartlarının satıldığı bilet masaları bulunuyor. Bunların dışında birde kart satan makineler bulunuyor. Seyahat kartınızı aldığınız zaman üzerine adınızı ve soyadınızı eksiksiz bir şekilde yazdığınıza mutlaka dikkat edin.

Paris ulaşım fiyatları

Paris ulaşım fiyatları genel olarak bakıldığında biraz pahalı oluyor. Toplu taşıma araçlarında kullanmak için alından Paris Pass Travelcard Fiyatları 5 gün için ayrı fiyatlandırılıyor. Yetişkinler için 1 günlük fiyat 12 Euro, 2 günlük fiyat 19.5 Euro, 3 günlük fiyatı 26.65 Euro ve 5 günlük fiyatı ise 38.35 Euro oluyor. Çocuklar için ise 1 günlük 6 Euro, 2 günlük fiyatı 9.75 Euro, 3 günlük fiyatı 13.30 Euro ve 5 günlük ise 19.15 Euro civarında.

Yukarıda bahsettiğimiz hızlı trenlerin fiyatları ise sınıf farkına göre değişiklik gösteriyor. Paris – Amsterdam Hızlı Tren Seferi için 1. sınıf 79 Euro ve 2. sınıf 35 Euro. Paris – Brüksel Hızlı Tren Seferi fiyatları ise Izy ve Thalys’e göre değişiyor. Izy, yolculara 19 Euro’dan başlayan fiyatlar sunuyor. Thalys de ise 1. sınıf koltuk 60 Euro ve 2. sınıf koltuklar ise 29 Euro civarında oluyor. 6 yaşın altındaki çocuklar ise 1.sınıfta 30 Euro’ya ve 2.sınıfta ise 15 Euro’ya yolculuk yapabiliyorlar.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account