8 milyon İsviçre vatandaşı buna inandı!

8 milyon İsviçre vatandaşı buna inandı!

Spagetti ağaçta mı yetişir?

1957 yılında, bu soruya “evet” yanıtı veren 8 milyon İsviçre vatandaşı vardı!

Tarihteki en büyük “trollerden” birine maruz kalan bu 8 milyon kişi, BBC’nin şaka maksatlı yayımladığı 3 dakikalık bir haber videosunu izledikten sonra; bir makarna türü olan spagettinin tıpkı meyveler gibi ağaçlardan toplandığını zannetmeye başladı.

Çünkü videoda ağaç dallarından sarkan spagettileri toplamaya çalışan insanlar görülüyordu.

BBC bu haberi sadece İsviçre’de yayımlamadı. Haber İngiltere’de de yayımlandı. Fakat İngilizler bunun bir şaka olduğunu anladı. Çünkü makarna tüketmeye alışıklardı. Makarnanın undan yapıldığını biliyorlardı.

İsviçreliler habere inandı; çünkü çoğu için spagetti, gördüğü fakat yaygın olarak mutfağında tükettiği bir besin değildi.

3 dakika süren haber sonrası izleyiciler BBC’nin telefon hatlarını kilitleyip; spagetti ağacının nasıl yetiştirildiğini sordu.

Yani? Sadece uzaktan gördüğümüz, deneyimlemediğimiz, dokunmadığımız kültürler, hayatlar, durumlar hakkında rivayetlere inanma eğilimindeyiz.

Bugün, çevremizdeki insanların dışarıdan komik gözüken komplo teorileri ve yalan haberlere inanmasının temelinde yatan sebep, spagettinin ağaçta yetiştiğini sanan 8 milyon İsviçrelininki ile aynı aslında…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account