65 yaş ve üzeri gezginler için seyahat önerileri

65 yaş ve üzeri gezginler için seyahat önerileri

Tüm dünyada 65 yaş ve üzeri kitle artık daha çok seyahat ediyor. Bugün bakıldığında 65 yaş ve üzeri gezginler ağırlıklı olarak gemi ve nehir turlarını tercih ediyor. Bu yaş grubundaki gezginler çıkacağı yolculukta tek seferde daha çok şehir görmek istiyor. Yurt dışında 3-4 saatlik uçuş mesafesinin olduğu, ılıman iklimin hakim olduğu yerlere odaklanırken ağırlıklı olarak kolay seyahat edebileceği Avrupa coğrafyasına yöneliyor. Daha fazla bütçesi olanlar ise hem uzak rotaları hem de deneyim odaklı dönemsel turları tercih ediyor. Ancak bunların sayısı daha az. Yurtiçinde ise uçaklı ve kültür temalı turlar ilk sırada bulunuyor. O zaman 65 yaş ve üzeri seyahat edeceklere işte tavsiyelerim…

YURT DIŞINDAN TAVSİYELER

 • Gemi ve Nehir Turları: 65 yaş ve üzeri seyahat severler Cruise turları ile daha rahat bir seyahat arzuluyorlar. Onlar için konforlu ve sistemli bir tatilin adresi gemi turları. Her gün farklı bir limanda uyanmanın keyfi başka. Yazın Akdeniz tur rotalarını kapsayan gemiler ilk önerebileceğim yerler arasında. Bunları İskandinavya & Fiyord ve Baltık Başkentleri gemi turları, Vizesiz Yunan Adaları takip ediyor. 65 yaş ve üzeri kitlenin en çok tercih ettiği ve benim de önereceğim turların başında Avrupa nehir turu rotaları Gemilere kıyasla daha küçük nehir gemilerinde seyahat ise bambaşka bir deneyim. Nehir gemileri, herkesin mutlaka yaşaması gereken bir atmosfere sahip. Bavul, aç-kapa derdi olmadan seyahat boyunca manzara sürekli sizi takip eder. Ormanlar, köyler, kasabalar, şehirler yanınızdan bir film şeridi gibi akar. Doyumsuz manzaralar eşliğinde her gün farklı bir limana uğrayarak, yeni coğrafyalar keşfetme olanağı sunan bu gezilere olan ilgi durmadan artıyor. Dünyanın değişik nehirlerinde düzenlenen belli başlı turlar ise şunlar:

Volga Volga Beyaz geceler: Rusya’nın en önemli su yolları üzerinde gerçekleşen bu yolculuk, Moskova ve St. Petersburg gibi iki büyük ve önemli şehirden başka, diğer küçük şehir, kasaba ve köyleri de görme imkanı sağlıyor. Volga Turu, Rusya’yı tarihi, kültürü, gelenekleri ve coğrafyası ile tanımak, birçok ortak noktamız olan insanlarıyla yakından tanışmak için ideal. Beyaz geceler diye bilinen aydınlık havanın görülebildi Rusya uzun bir gün yaşamaya da olanak sağlıyor.

Romantik Ren Nehri:  Avrupa’nın en popüler nehirlerinden biri olan Ren nehri, muhteşem manzaraları, farklı şehirler, kültürler ve kale manzaraları ile keyifli bir seyahatin kapısını aralıyor. Ren Nehri, İsviçre Alplerin’den doğuyor. Fransa, Almanya ve Hollanda’dan geçerek Kuzey Denizi’ne dökülüyor. Ren Nehri’nde çok katlı delux gemilerle yapılan turlar Almanya, İsviçre, Hollanda gibi üç farklı ülkeyi yakından tanıma fırsatı sağlıyor. Seyahat esnasında; Amsterdam, Nijmegen, Krefeld, Köln, Köenigswinter, Rudesheim, Manheim, Heidelberg, Strasbourg gibi Avrupa’nın önemli şehirleri ziyaret edilirken, Koblenz-Mayence arasındaki bölgede geminin her iki tarafında birbirinden güzel köy ve kasabalar, ortaçağdan kalma şato ve kaleler sizi büyülüyor.

Tuna Nehri: Volga’dan sonra Avrupa’nın en uzun ikinci nehri Tuna, Almanya’nın Karaormanlar bölgesinden doğuyor, 2857 km yol yaparak Karadeniz’e dökülüyor.  Tuna Nehir turlarında Viyana, Bratislava, Budapeşte gibi Avrupa’nın güzel başkentlerinden başka Avrupa kültür ve tarihinde önemli yere sahip Melk, Durnstein, Kalocsa ve Estergon’u görebilirsiniz.

 • Güney Fransa: Fransa’nın güney bölgesi pek çok güzelliği barındırıyor. Fransız Rivierası Cote d’Azur’dan, Rhone Vadisi’ne yapacağınız seyahat ile Marsilya, Cannes, Lyon, Arles ve Avignon gibi büyülü şehirler ile Fransa’yı yakından tanıyabilirsiniz. . Öte yandan Fransa’nın eşsiz sahil kıyısı  Cote d’Azur bölgesini de mutlaka görmelisiniz. Nice, güneyin neredeyse merkez şehri konumunda. Eğlence hayatı, plajları ve kültürel mekanları ile hayran olacağınız bir şehir olan Nice, önemli bir seyahat noktası. Güney Fransa denlince akla gelen bir diğer şehir ise dünyaca ünlü film festivaline ev sahipliği yapan Cannes. Yat limanı, La Croisette bulvarı, plaj ve gece kulüpleriyle jet sosyetenin de en çok ilgi gösterdiği rotalar arasında. Fransa’da Provence Bölgesi’nin kalbine dokunacağınız Avignon, Arles ve Aix-en-Provence şehirlerini ziyaret ederek tatilinizi çok daha renkli bir hale getirebilirsiniz.
 • Orta Avrupa şehirleri: Açık hava müzesini andıran tarihi dokusu ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken Orta Avrupa şehirleri 65 yaş üzeri kitlenin en çok tercih ettiği rotalar arasında. Başta Prag olmak üzere, Viyana ve Budapeşte önemli varış noktaları arasında. Tek seferde üçünü bir arada görebileceğiniz turlar bulunuyor. Tavsiyelerim arasında ilk sırada Prag. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarına eşlik eden görkemli binaları ve masalsı güzellikteki akşamlarıyla Avrupa’nın gözde merkezi olan Prag, gündüzleri Gotik mimari dokusu geceleri ise ışıklı sokaklarıyla adeta Orta Çağ havasını hissedebileceğiniz muhteşem bir şehir.
 • Balkanlar: Balkan ülkeleri doğal güzellikleri, coğrafi konumu ve kültürel yakınlığı ile kendinizi evinizde hissedebileceğimiz sayılı yerler arasında. Bu ülkelerin vizesiz seyahat edilebilmeleri de yine seyahatlerinizi kolaylaştıran bir başka unsur. Uçaklı ulaşım yanı sıra otobüsle de doğal güzellikleri keşfederek gezebilme imkanı var. Üsküp, Saraybosna, Belgrad tavsiye edebileceğimiz yerler arasında.
 • İtalya: İtalya, Türk gezginlerinin Avrupa’da en çok tercih ettikleri rotalar arasında yer alıyor. Gezilecek yerleri, tarihi, kültürü ve yemekleri gibi birçok yönden cazip olan ülke, popülerliğini hep koruyor. İtalya’da her yaş grubunun mutlaka bulabileceği güzellikler var. Hemen her beklentiye uygun, turist dostu bir ülke İtalya. 65 yaş ve üzeri gezginler eğer hala görmedilere İtalya’da mutlaka önce Roma, Venedik ve Floransayı görmeliler.
 • İspanya: 65 yaş ve üzeri gezginlerin bir diğer tercihi İspanya. Ben de onlara Barcelona’yı öneriyorum. Yine lezzet peşine düşenlere ise yeşilin binbir tonunu bulabilecekleri ülkenin kuzeyindeki Bask Bölgesi şehirlerini tavsiye ediyorum.

YURT İÇİNDEN TAVSİYELER

 • Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi (GAP Turu rotaları): Bu bölge ve şehirler taşıdığı doğal zenginlikler, kültürel motifler, lezzet çeşitliliği, gizemini koruyan tarihi güzellikleri ile her yaş grubu gibi 65 yaş üzeri seyahat severlerin de radarın da yer alıyor. Mutlaka ilk sırada tavsiye ettiğim bir coğrafya. Sizi şaşırtacak ve zamanın nasıl geçtiğini unutturacak pek çok gezi noktası var. Güneydoğu mutfağını ise anlatmaya gerek yok. Bu rotalar arasında; Hatay, Gaziantep, Halfeti, Şanlıurfa, Harran, Göbeklitepe, Mardin, Midyat, Hasankeyf, Diyarbakır, Adıyaman, Nemrut Dağı, Adana yer alıyor.
 • Termal ve kaplıca bölgeleri: 65 yaş ve üzeri seyahat severlerin sağlık ve dinlence odaklı seyahat ettiklerini de unutmayalım. Bu konuda jeotermal kaynakları ve tesisler açısından zengin olan Afyon ve Bursa şehirleri tercih edilen rotalar arasında üst sıralarda yer alacağını tahmin ediyorum.
 • Karadeniz Bölgesi: Karadeniz Bölgesi her daim doğal güzellikleri ile gidilecek coğrafyalar arasında. Yaylaları, gölleri, dereleri, manastır ve kiliseleri, köprüleri, camileri, seyir tepeleri, mağaraları ile gezginlerin odaklandığı bir bölge. Uçaklı Büyük Karadeniz turuna yoğun ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Bu tur rotaları arasında Samsun, Ordu, Giresun, Boztepe, Kuzalan Şelalesi, Kümbet Yaylası, Trabzon, Maçka, Zigana Dağı, Uzungöl, Atatürk Köşkü, Limonsuyu Yaylası, Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Batum, Borçka Karagöl, Artvin, Cam Teras, Şavşat Karagöl, Kars, Ani Harabeleri yer alıyor.
 • Güney ve Kuzey Ege: 65 yaş ve üzeri seyahat severler tatil ve dinlenme için özellikle yaz aylarında Ege bölgesini tercih ediyor. Temiz havası, doğal tarım ürünleri ve 12 ay yaşam imkanı ile Kuzey Ege, Çanakkale, Asos, Ayvalık, Gökçeada ve Bozcaada tavsiye edeceğim seçenekler arasında. Yaz tatili için Eylül ve sonrası dönemde en çok Güney Ege köy, kent ve kasabaları tercih ediliyor. Hem daha sakin hem de fiyatlar daha uygun oluyor. Benim önerilerim; Marmaris, Datça, Dalyan, Fethiye, Bozburun, Selimiye, Göcek…
 • Kapadokya: Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya her yaşa her mevsim farklı güzellikler sunuyor. 60 milyon yıl önce, Erciyes ve Hasandağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla bu doğa harikası ortaya çıkmış. Büyük bir bölümü Nevşehir sınırları içinde yer alıyor. Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Avanos, Ihlara Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Ortahisar, Hacı Bektaş Veli gibi görülecek yerlere sahip. Kırşehir, Kayseri ve Niğde’ye yakınlığı Peribacalarının geniş bir alana yayıldığını da gösteriyor. Yapılacak pek çok aktiviteden mutfak lezzetlerine kadar tatilin tadını çıkarabileceğiniz, sevdiklerinizle hoş vakit geçirebileceğiniz bir coğrafya.
İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account