400 yıllık beraberlik “Türk Yunan ortak yemekleri”

400 yıllık beraberlik “Türk Yunan ortak yemekleri”

Volkan Aslan – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Türk ve Yunan halkları 400 yıl boyunca bir arada yaşamışlardır. Bu birliktelik beraberinde yüzyıllar boyunca süren bir kültür, sanat, yemek gibi olguların bir arada gelişmesini ve ilerlemesini etkilemiştir.

Günümüzde Yunanistan’da halen yaşamakta olan 150 bin Türk, Türkiye topraklarında ise 50 bin Yunan ikamet etmektedir ve bu insanlar ortak iki coğrafyadaki kültürün yansımaları olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Yaklaşık 650 yıl boyunca hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun bulunduğu bu bölgede sizce de Yunan-Türk Mutfağı’nın karışmaması kadar doğal bir şey var mıdır?  Öyle ki sadece Yunanistan değil farklı ülkelerin mutfakları ile de Türk Mutfağı benzerlik göstermektedir. Ben de bu benzerliklerden yola çıkarak Türk-Yunan ortak yemeklerini derlemek istedim. Türk-Yunan ortak yemekleri;

Musakka – Mousakka

Sadece Türk-Yunan Mutfağı’nda değil Arap Mutfağı’nda da bulunan bir lezzet olan musakka Yunanlılar tarafından oldukça sevilen bir yemektir. Bildiğimiz patlıcan ve kıymadan oluşan Türk musakkasının aksine Yunan musakkasında çeşitli sebzeler ve patates de kullanılır ayrıca Yunanlılar patates ile yaptıkları musakkalarına krema da eklerler eğer Türkiye’den uzakta Yunan adalarında iseniz tercih edeceğiniz bir lezzet olabilir benden söylemesi.

Baklava – Baklavas

Milli tatlılarımızdan biri olan baklava Yunanlılar tarafından da oldukça sıklıkla tüketilir. Bayramlarımızda sıklıkla tükettiğimiz, özel günlerimiz için vazgeçilmez olan bu lezzet Yunan-Türk ilişkilerini oldukça etkilemiş hatta iki devlet halkları arasında baklava senin-benim tartışmasını dahi ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Yunanistan işi abartarak baklavanın patentini dahi almaya çalışmıştır. Yunanlıların yaptığı baklava ise bilinen Antep baklavasının aksine içine karanfil koyularak yapılıyor bu da baklavanın tadını oldukça değiştiriyor.

Cacık – Yzaciki(Caciki)

Yaz aylarında halkımızın oldukça severek tükettiği ve insana içince bir ferahlık veren cacık Yunan Mutfağı’nda Caciki adını alarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak Yunanlılar ismini kopyaladıkları cacıklarını biraz değiştirmişlerdir. İlk olarak Yunan cacığı süzme yoğurtla yapılır ve kıvamı ekmeğe sürüp yemek için oldukça uygun bir yapıdadır ayrıca bizim cacığımıza göre biraz daha katıdır. Ekstra olarak cacıklarına sarımsak, sirke, limon suyu da koyarak lezzetlendirirler.

Kuru fasulye – Fasolada

Salça, kuru soğan, yeşilbiber, domates, sarımsak, zeytinyağı vb. malzemeler ile yapılan kuru fasulye, Yunanistan’da ise büyük fasulye ile yapılır. Ayrıca Yunan fasulyesi Türk fasulyesinin aksine fırında pişirilir bu da Yunan fasulyesinin dışının gevrek ve çıtır çıtır içinin ise yumuşacık olmasını sağlar.

Dolma – Dolmades

Orta Asya Türklerinden beri süre gelen bir lezzettir dolma. Persler de dolmayı mutfaklarında kullanırlar ve onlar da adına ‘Farse’ derler. Bizim daha çok etli ve kuru üzümlü salça sos ile lezzetlendirerek yaptığımız dolmaların aksine Yunan dolmaları daha çok zeytinyağlı ve içine farklı lezzetlendirici baharatlardan; tarçın, karabiber, maydanoz ve fesleğen konularak hazırlanıyor ve oldukça ince sarılıyor ayrıca pişirilirken içine limon sıkılarak lezzetli bir aroma yakalanmaya çalışılıyor. Dolmalarını ılık olarak ve yanında alkol tüketerek yemekten hoşlanıyorlar.

Yunan-Türk ortak sentezinde karşımıza sadece mutfak alanı değil her alan geliyor iki ülkeyi ayıran bir deniz olsa da kültürler oldukça birbirine yakın. Kim bir Yunan ezgisi duyduğunda oynamak istemez ki? Peki ya Yunan Tavernaları bizim meyhanelerimize benzemez mi? Sanırım hepimiz şu anda aynı şeyi düşünüyoruz ne kadar da birbirimize benziyor muşuz diye evet hemen hemen aynı kültürlere sahip olduğumuz Yunanistan’a yapacağınız seyahatlerde bu yazıyı ve tavsiyeleri hatırlamanız dileğiyle…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account