2020 Patara Yılı oldu; gezginlere Likya Yolu göründü

2020 Patara Yılı oldu; gezginlere Likya Yolu göründü

2020 Patara Yılı ilan edildi. Bu yıl Türkiye ve Antalya’nın zenginliği Patara teması ile vurgulanacak. Bilindiği üzere 2018 yılı Troya, 2019 Göbeklitepe yılı ilan edilmişti. Patara Yılı ile özellikle Likya Yolu üzerindeki tarihi ve doğal güzellikler bir kez daha gündeme gelmiş olacak. Binlerce yılın kültürel mirasın izlerini taşıyan Patara Antik Kenti, eşsiz plajı ile de tatil severlerin gözdesi konumunda.

Antikçağ’ın liman kenti

Patara antik kenti Antalya – Muğla arasında, Ksanthos vadisi yakınlarında Ovagelmiş Köyü’nde denize yakın bir konumda yer alıyor. Yunan Mitolojisinin Tanrısı Apollon’un doğduğu yer olan Patara, Lykia’nın en önemli ve en eski kentlerinden biri olarak kabul edilir. Yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö 11. yüzyıla uzanan kalıntılara rastlanmıştır. Bölge Antikçağ kültürlerinin Bizans ve Roma döneminin izlerini taşır. Ticaret için önemli bir liman şehri olan Patara aynı zamanda anıt mezarları, su kanal ve sarnıçları, tiyatrosu ile de ünlüdür. Kalıntılar arasında en görkemli olnalardan biri de Roma Zafer Takı’dır. Patara’nın en önemli yapılarından birisi de Erken Roma Dönemi’nde yapılan Yol Kılavuz Anıtı’dır.

Patara Yeşilçam’ın film seti

Patara, Akdeniz kaplumbağaları olarak bilinen Caretta-Carettaların  yumurtalarını bıraktıkları sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahip. Çöl efekti veren ince kum tepecikleri ile Yeşilçam’ın gözde doğal film platoları arasında yer alan Patara plajı 12 km’lik uzun sahili ile muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account