14 günde Peru’yu keşfedin

14 günde Peru’yu keşfedin

Gezginlerin diğer ülkelerde olduğu gibi Peru’nun güzelliklerini de yeterince keşfedebilmesi için çok fazla zaman harcaması gerekiyor. Ancak herkesin tatil süresi kısıtlı olduğu için keşfedilecek yerleri maksimum, ayrılacak zamanı minimum düzeyde tutmak gerekiyor. Güney Amerika ülkesi Peru’yu baştan sona taramak için de en az 14 güne ihtiyacınız olacak.  And Dağları’ndan İnka kalıntılarına çok hızlı geçecek bir seyahate hazırlanın. Yoldasin.com ile 14 günde Peru’yu keşfedin. İşte Peru gezilecek yerler listesi şöyle:

Lima – 2 gece

yoldasin-peru-lima

Peru keşfine başlamak için başkent mükemmel bir yerdir. Lima, son 20 yıla göre mutfağı ve sanatıyla daha popüler bir yer.  Deniz yemeklerinde gelişmiş olan bir mutfağa sahip. Lima’nın çok ünlü olmasa da Güney Amerika’da olduğunuzu fark ettirecek plajları vardır. Museo Larco’da 10 bin yıllık bir tarih sergilenir.  El Malecon sahil yolunda fit kalmak için koşan insanlara rastlarsınız. Lima Katedrali ise şehrin dini yapılarından görmeniz gereken bir yerdir. Eski şehir kısmını da baştan son gezdikten sonra başkentten ayrılabilirsiniz. Sıradaki şehir Paracas.


Paracas 1 gece

yoldasin-peru-paracas

Ticaret merkezi Lima’dan biraz uzaklaşarak Paracas’a ulaştınız. Paracas, dünyanın doğal kuş cennetlerinden biridir. Her yıl milyonlarca kuşu gözlemlemek için turistler Paracas’a gelir. İnka kültürünü görebileceğiniz kentte, halı dokumacılığı çok gelişmiştir. Paracas’tan ayrılmadan önce mezarlıkları ziyaret etmeyi unutmayın. Ölülerine gösterdikleri ilgiyi hayranlıkla izleyeceksiniz.


Huacachina 2 gece

yoldasin-peru-huacachina

Bu küçük kasabada yüze yakın insan yaşıyor. Dünyanın en kurak bölgelerinden sayılan bu yerde, böyle bir manzarayla karşılaşmak, başınıza gelebilecek en güzel şeylerden birisi olsa gerek. Peki kuş uçmaz kervan geçmez bu yerde insanların ne işi var, ne yerler, neyle geçinirler diye düşünebilirsiniz. İnkaların torunları olduklarını söyleyen kasaba halkının yaşadığı vaha, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir destinasyon.  Peru devleti de bölgeyi unutmamış ve ulusal kültür mirası ilan ederek  Huaccachina’nın korunmasını sağlamış.  Huacachina, kafeleriyle, hurma bahçeleriyle, yüzme havuzlarıyla size çölün ortasında bir masalı ziyaret etme imkanı sunuyor. Huacachina’da sakinliğin keyfini çıkarın.


Nazca – mola

yoldasin-peru-nazca

Huacachina’dan Arequipa’ya doğru yapacağınız çöl yolculuğunda Nazca, harika bir mola yeridir. Nazca, bilim adamlarının hala gizemini çözemediği geometrik şekillerle ünlüdür. 2000 yıl önce yapıldığı düşünülen bu şekiller kilometrelerce uzunluktadır. Teorilere göre bunun dini bir amaçla yapıldığıdır. Nazca, dünya üzerinde görebileceğini en garip yerlerden biri.


Arequipa 3 gece

yoldasin-peru-arequipa

Arequipa, başkente göre daha küçük bir şehir, yine de Peru’nun ikinci büyük kentidir. Üç volkanik dağın ortasına kurulu Arequipa, depremle yaşayan bir yer. Fakat daha çok mutfağıyla ünlenmiştir. Burada bir akşam yemeğinde Rocoto Rellono dedikleri baharatlı biber dolmasını denemelisiniz. İspanyollar tarafından 1540 yılında keşfedilen şehir, 10 bin yıllık bir tarihe sahip. Arequipa’nın Beyaz Şehir olarak adlandırılan kısmı sömürge dönemi mimarilerin ağırlıklı olduğu bir yerdir. de Santa Catalina de Siena manastırı görmeye değer Avrupa mimarilerindendir.


Colca Kanyonu – Arequipa’da günübirlik gezi

yoldasin-peru-colca-kanyonu

Amerika’daki Büyük Kanyon kadar güçlü bir imaja sahip olmasa da Arequipa’ya gitmişkten Colca Kanyon’unu görmeden olmaz. Colca Kanyon’u Peru’nun en fazla ziyaret edilen üçüncü yeridir. Nesli tükenen bir akbaba türü olan kondorları uçarken görebilirsiniz. Ayrıca, 6000 bin yıllık bir mağara olan Mollepunko’da İnkalar’ın çizdiği resimleri inceleyebilirsiniz.


Puno – 2 gece

yoldasin-peru-puno

Puno, efnanevi Titicaca gölünün bulunduğu şehirdir. Güney Amerika’da İnka kültürünün hala yaşadığını hissedeceğiniz en etkili yerdir. İnkalar’a özel sandallarla göl üzerinde turlara katılabilirsiniz. Uros adaları Puno’da ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Yerel sanatçıların performansları ve zanaatkarların el işlerini göreceğiniz Puno,  hippilerin de yurdu haline gelmiştir. Hippiler, İnkalar’la çok iyi bir iletişim sağlamış ve İnka kültürünü benimseyerek yaşatmaya devam ediyorlar. Turistlerin bu şehirde rahat hissetmelerinin bir sebebi de hippilerin verdiği güvendir.


Cusco 3 gece

yoldasin-peru-cusco

Cusco, İnka İmparatorluğu’nun kalbi ve ruhu olan bir şehirmiş. İspanyollar buraya geldiğinde pek çok şeyi ülkelerine göndermiş ve Cusco’daki o havayı değiştirmişler. İspanyol tarzı mimarinin görüldüğü Cusco’da, Plaza de Armas ve Papa Museo sömürge dönemi eserlerindendir. Peru tarzı bir alışveriş yapmak isterseniz San Pedro Market, mutlaka görmeniz gereken bir pazar yeridir.


Machu Picchu – Cusco’da günübirlik gezi

Machu-Picchu-Peru

Machu Picchu’nun dünyadaki tek rakibi Mısır’da bulunan Büyük Piramitler. İnkalar’ın en önemli eserlerinden biri ve İnka denilince akla gelen ilk yere kesinlikle gitmeniz gerekiyor. Cusco ziyaretinizde uğrayacağınız Machu Pichu, İnka kralları tarafında dini ayinler ve törenler için inşa edilmiş harika tapınakların bulunduğu şehir. Burada güneşin batışını izlemeden ayrılmayınız.


Kutsal Vadi- Cusco’da günübirlik gezi

yoldasin-peru-kutsal-vadi

Kutsal Vadi, İnka kalıntılarının olduğu bir yer olmasına rağmen İnka İmparatorluğu’na ait bir yer olarak kabul edilmez. Hristiyan mimarisinin de görüldüğü Kutsal Vadi, binaların mimarisindeki ince taş işçiliğiyle sizi hayran bırakacaktır. Peru’nun mısır tarlalarının bulunduğu bir yer olan vadi, irili ufaklı nehirlerin aktığı bir bölgedir. Yerel pazarlarında hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.


Lima- 1 gece

yoldasin-peru-lima-1

Peru ziyaretinizi, başlangıç noktasına dönerek bitiriyorsunuz. Başkentte gitmediğiniz yerleri tekrar gözden geçirebilirsiniz. San Francisco Manastırı, Plaza Mayor, Piskoposluk Sarayı ve yerel pazarları ziyaret ettiğinizden emin olun. Parque de la Reserva’da muhteşem su gösterileri yapılır. Peru gezinizin ilk iki gününde buraya uğramadıysanız mutlaka görmelisiniz. Peru’da 14 gün sonunda hala görmediğiniz yerler mutlaka olacaktır fakat Peru’yu bir Perulu kadar tanıdığınızdan emin olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account